Çocukluğumuzun çizgi filmlerinde merak ve heyecan içerisinde izlediğimiz Jetgiller geliyor aklıma. O yaştaki düşünce gücümüz ile yapmış olduğumuz saptamalar imkansız  denilecek seviyedeydi.

 

Lakin değil. Bu yapıldı. Ne olduğunuz sizlerde merak ediyorsunuz. Söyleyeyim; Neva Aerospace, Paris Havacılık Fuarında dikey iniş ve kalkış yapabilen uçan otomobil konseptini sunacak. Söylediğim gibi hayal değil. Yağmurlu bir havada pencere kenarında kahvenizi yudumlarken önünüzden geçecek otomobil sizi çok şaşırtmasın. Zira sıcak kahve sizi yakabilir.

İsminin Sırrı Dört Teker

Yaklaşık 1km yükseklikte uçabilme ve saatte 80 km hıza ulaşabilecek bu teknoloji harikasının uçan otomobil adını taşıma sebebi ise 4 tane tekere sahip olması.

Yakıtı ilk akla gelenler arasındadır. Zira ekonomik olması tüketim kolaylığının en ana sebebidir diye düşünmeden edemiyor insan. Elektrik enerjisi ile çalışan bu teknoloji harikası üretim 30 dakika tam şarj ile hareket edebiliyor. İnsanlı ve insansız iki farklı versiyonu olan uçan otomobilimiz yaklaşık 100 kg da yük taşıma kapasitesine sahip.

Hayatı kolaylaştıracağı kesin. Ülkemizde kullanımını düşünmemek elde değil. Özellikle insanı bunaltan İstanbul trafiğinin  kaçınılmazı olabilecek bir çözüm. Bunu direkt olarak özel şahıs kullanımına sunulması mümkün değil zira denetleyen bir organ mutlak olmak zorunda ama en azından ilk aşamada belediyeler kısa mesafelerde ulaşım kolaylığı sebebiyle belirli bir ücret karşılığında halkın hizmetine sunabilir. Söylemeden geçemeyeceğim bir diğer konu ise sağlık ambulans hizmeti olarak ta kullanılabilir. Hasta hızlı bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılabilir. Böylece ambulansın trafikte ki zorluğu da ortadan kaldırılır.

Ne dersiniz? Olamaz mı?

Sonucu bekleyelim ve görelim…

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here