Küçük bir yatırımla E-Ticarete başlayabilir Amerika’da Amazon ve Ebay üzerinden ürün satışı gerçekleştirerek günlük dolarak belirli tutarlarda kazanç elde edebilirsiniz.

Neden Türkiye değilde Amerika’dan bu işe başlıyoruz derseniz kısaca bir açıklama yapalım. Ülkemizde E-Ticaret her ne kadar popüler olsa da hâlâ yeterli seviyede değil. Türkiye’de E-Ticaretin perakende satışlarına göre oranı sadece %2, Amerika’da ise bu oran %15 seviyelerinde. Çoğu Amerikalı ihtiyacı olan ürünleri, internet hatta direkt olarak Amazon ve Ebay üzerinden temin ediyor. Markete gitme ya da iş çıkışı farklı bir ürün satın almak için bir alışveriş merkezine gitme alışkanlıkları bulunmuyor. Zamanlarını genellikle farklı sosyal aktivitelere ayırıyorlar. Aynı zamanda tüm dünya çapında çalışan siteler olduklarından satış hacimleri çok daha yüksek. Bu sayede ürünlerinize müşteri bulmanız çok daha kolay olacaktır.

İnternet üzerinden ürün satışı gerçekleştirmek fiziksel bir mağaza üzerinden satış yapmaya göre daha çok kâr demek. Ancak tabi ki her durumda böyle olmuyor, uymanız ve uygulamanız gereken birçok kural var.

Öncelikle bu işe başlamadan önce ürün tedariği, ürün rekabeti gibi konularda detaylı araştırma yapmak ve dijital pazarlama konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Aynı zamanda yasal sorumluluklarınızı da mutlaka bilmeniz gerekiyor.

Ebay üzerinden yatırımsız E-Ticaret yapmamız mümkün buna DropShipping yani stoksuz ticaret deniliyor. Amazon’da ise stoksuz satış çok zordur. İsterseniz her iki siteyi farklı başlıklarda inceleyelim ve nasıl satış stratejileri izlemelisiniz onlardan bahsedelim.

Amazon’da Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Amazon’un en güzel özelliklerinden bir tanesi sizin yerinize depolama yapması ve o ürünleri sizin yerinize müşteriye göndermesidir. Bu işlem için ürün sayısı ve ürün boyutuna göre aylık ücret talep edilmekte. Amazon’da satıcı hesabı açmanız için ise aylık 39 dolar ödemeniz gerekiyor.

Satışa başlamanız için kiraladığınız depoya ürün yollayarak ilk adımı atabilirsiniz. Bunu ister direk Türkiye’den kendi ürettiğiniz ürünleri yollayarak ister Çin gibi çeşitli ülkelerden satın aldığınız ürünleri direkt olarak Amerika’da bulunan Amazon depolarına yönlendirerek yapabilirsiniz.

Ebay’de Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Eğer büyük bir yatırım yapacak bütçeniz yoksa satış yapmanız gereken yer, Amazon değil Ebay olmalıdır. Ebay satışa başlamanız için sizden herhangi bir ücret talep etmemekte. Ücretsiz olarak açtığınız hesabınız üzerinden beş adet ürünü satışa çıkarabilirsiniz. Satış sonrasında, ürünü ister Türkiye’den isterseniz de başka bir ülke üzerinden müşteriye ulaştırabilirsiniz.

5 YORUMLAR

 1. Rehber demişsiniz ama yazı bu kadar mı? Somut bir bilgi olmadığı gibi sözün ortasında bitmiş makale.

  • Haklısınız, genel bir fikir oluşturan ancak satışa başlamaya karar vermiş bir kişi için yetersiz bir rehber olmuş. Konu hakkında detaylı bilgisi olan bir editör ile çalışarak daha detaylı bir rehber oluşturacağız.

   • Paypal TR’de kapalı olduğu için Ebay’de TR üzerinden satış yapmak son 2 yıldır mümkün değil artık. TR harici bir ülkede şirket kurmadığınız müddetçe satış yapmak imkansız. GEçtiğimiz ay ABD’de şahsi banka hesabı ve yeni paypal hesabı açıp satışlara başladım ancak 15 gün sonra PAYPAL, ürünlerin TR’den yollanması ve ABD’deki hesabın şahsi hesap olmasından dolayı hesabımı kapadı. Böylece “Yurtdışında şirket açma fikrimi” hayata geçirmeme neden oldu. Uzun lafın kısası Ebay’den satış yapacaksanız ya Paypal’ın tekrar gelmesini yada ADYEN firmasının ebay entegrasyonunun gerçekleşmesini bekleyeceksiniz. Bu da TR’deki satıcılar için belirsizliğin devam etmesi demektir. Adyen entegrasyonu 2020’de global olarak tamamlanacak. Paypal’ın TR’ye gelmesi ise oldukca zor görünüyor. Yukarıdaki bilgilere bakarak Amazon içinde şunu söyleyebilirim, Amazonda 3 ayda yapacağınız satışı ebayde 1 haftada yaparsınız. Ayrıca Amazon ABD’deki tatil zamanlarında kendi ülke satıcıları haricindeki saıcıların ürünlerini bloke ederek kendi satıcılarının satışını artırır. (Amazonda dükkanım var başıma geldiği için biliyorum bu nedenle amazon satışlarımı askıya aldım). Daha detaylı yazmak isterdim çünkü bu konu oldukça uzun ve derin bir konu.

    • Muhammed Bey Merhaba;

     Amerika vatandaşı olan birinin Paypal Amerika’dan hesap açıp satışını Türkiye’den yapmasının herhangi bir sakıncası var mı? Hesabının kapatılma tehlikesi gibi?

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz