Apple, iPhone kullanıcılarının telefondan arama yapabilecek durumda olmadığı zamanlarda kolayca acil yardım çağrısı yapabilmesini sağlayan bir patent aldı.

Patent, önceden belirlenmiş bir parmak kombinasyonuyla parmak okuyucuya dokunulduğunda herhangi bir şey belli etmeden arka planda sağlık ve polis ekiplerine sizin konumunuzu ve kişisel bilgilerinizi iletiyor. Örneğin bir soygunun ortasında kaldığınızda veya biri size saldırmaya çalıştığında arama yapıp telefonla konuşmaya uğraşmak yerine sadece parmak izi sensörüne işaret, serçe, işaret parmağı gibi bir kombinasyonla dokunduğunuzda ekiplere size yardımcı olmak için gereken bilgiler iletiliyor.

Buraya kadar Apple Watch’un bir tuşa basılarak acil yardım çağrısı yapabilen SOS özelliğine çok benzediğini söyleyebiliriz ama bundan daha fazlası da var. Patent aynı zamanda cihaz kamerasının görüntü ve ses kaydını anlık olarak polis ekiplerine iletilmesini amaçlıyor. Bunu gerçekleştirebilmek için de Apple’a çok sayıda özel izin sağlıyor.

Bu kamera görüntüsü ve ses aktarımının tamamen gizli yapıldığı düşünüldüğünde bu patentin güvenliğin sağlanmasının yanında kişi haklarının ihlal edilmesine yol açabileceği de bir gerçek. Bir hacklenme durumunda saldırganlar bu özellik sayesinde farkedilmeden kullanıcıyı izleyebilir ve dinleyebilir.

⇓⇓ Bu özellik sizce gelmeli mi? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz ⇓⇓

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here