Türk internet kullanıcıları 26 Ağustos 2015 17:20 itibariyle internetlerinde olağan dışı bir yavaşlama tespit etti. Bu yavaşlamayı yaşıyorsanız merak etmeyin sorun sizde veya bağlanmaya çalıştığınız internet sitesinde değil.

17:20 itibariyle Türkiye, İzmir’den İspanya, Madrid’e saldırı düzenlenmeye başlandı. Saldırının Ömür Akgün Trading Aş. tarafından gerçekleştirildiği bilinmekte ve şu anda dünyada gerçekleşen saldırılardan en büyüğü olduğunu söyleyebiliriz. Saldırının nedeni veya hedef hakkında bir bilgi paylaşılmış olmasa da saldırının İspanyadaki domain(lere) yani sitelere yapıldığı bilinmekte. Saldırının İspanya’ya ne kadar zarar verdiğini bilmiyoruz ancak bildiğimiz şey bazı sitelerin erişime kapanacak düzeyde etkilendiği. Yine de bu saldırıdan alt yapı yetersizliği sebebiyle Türkiye daha büyük etkilendi. Türk internet kullanıcıları şu anda internetteki görsel içeriklere çok zor erişebilmekte veya erişememekte.

 

Saldırıya 18:00 sırasında İstanbul kaynaklı bazı destekler verilmeye başlandı. Bu desteği hangi grupların veya kimlerin verdiği bilinmemekte. Önümüzdeki saatlerde mutlaka bazı şeyler netleşecektir. Her türlü gelişmeye yazımızdan erişebilirsiniz.

Saldırıyı takip etmek için ise http://map.norsecorp.com/ adresinden yararlanabilirsiniz.

 

Gelişme 1 (18:15):

Saldırı kısa süre önce durdu. Son saldırıdan önce de 1 kere durmuştu. Bu tekrar devam edecek anlamına geliyor olabilir ancak Türk Telekom kaynaklı bir müdahale yapıldıysa yaklaşık 15 dakika içinde internet erişimi eski haline dönecektir. Türk telekom henüz bu konuda bir açıklama yapmadı.

 

Gelişme 2 (18:30):

Saldırının etkileri şu anda geçmiş gibi görünmekte ve kullanıcılar her türlü içeriğe herhangi bir yavaşlık olmadan erişebilmekte. Ömür Akgün Aş’den saldırı nedeniyle ilgili ve Türk Telekomdan bir müdahale yapılıp yapılmadığıyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

 

Gelişme 3 (22:00):

Saldırıyı yaptığı iddia edilen Ömür Akgün Aş’nin CEO’su facebook hesabı üzerinden aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

“Merhabalar, Bugun 17:20 sırasında başlayan ddos atakların Tarafımdan yapıldığı dair bir çok haber sitesinde ve sosyal medyada yankı bulmuştur. Konunun benim ve şirketim ile bir ilgisi yoktur. İlgili ip adresine Madrid tarafından Yüksek bir atak gelmiştir, ve Saldırı Tarafımızca engellenmiştir. Aksi bir durum bulunmamaktadır. Saldırı bizden gitmedi, Saldırı Bize geldi. SOSYAL Medyada Durum Tam tersi şekilde ifade Edildi. Gerekli destekleriniz için teşekkür ederim.”

Ancak bu açıklama bize doğru gelmedi. Eğer saldırıyı almış olsalardı sadece kendi sunucuları hasar görecek ve Türkiye’deki genel internet erişiminde bir sorun yaşanmayacaktı. Ancak Türkiye üzerinden bir saldırı giderse böyle genel bir yavaşlama olabilir.

9 YORUMLAR

    • Büyük bir saldırı gerçekleştiğinde çoğu ülke bunun gibi sorunlar yaşar ancak saldırının uç noktalarında internet neredeyse erişilemez bir hal aldı. Yine de alt yapımız belirttiğiniz gibi güçlü değil. AKK gibi sistemler de zaten bunun için var. Herkese sınırsız erişim verildiğinde bu tarz yavaşlamalar olacaktır.

    • Merhaba, site o anda dünya üzerinde yapılan saldırıları gösteren bir simülasyon. Saldırı yapan ve yapılan ülke, saldırıyı yapan firma/kişi ve saldırı türü hakkında bilgiler vermekte.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz