Arama motorları kuşkusuz günlük yaşantımızda önemli bir yer kaplıyor ve vazgeçilemez bir hâl aldılar. En çok tercih edilen arama motorunun da Google olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Maalesef pek çoğumuz günlük yaşantımızda bu kadar büyük yer kaplayan arama motorlarında nasıl etkili arama yapıp aradığımızı daha kolay bulacağımızı bilmiyoruz. Bu yazımızda çoğumuzuzun bilmediği Google’ın bize kolaylık sağlayan özelliklerinden bahsedeceğiz.

 

İçindekiler

1- Her Şey İçin Ek Siteye Girmeye Gerek Yok!

Google üzerinden aşağıdaki gibi sorgular yaptığınızda ek bir siteye girmeniz gerekmeden size cevapları verecektir.

1- Matematiksel İşlemler:

2+2, 4-1, 5*3, 10/1 gibi matematiksel işlemleri örnekteki gibi arama kutusuna yazdığınızda karşınıza Google hesap makinesi çıkacak ve yazdığınız işlemin sonucunu verecektir. Ayrıca karşınıza çıkan hesap makinesi üzerinden işleme eklemeler de yapabilirsiniz.

2- Hava Durumu:

Google’a yaşadığınız il ile birlikte hava durumu yazmanız yeterli. Hatta bazen il yazmadan ilçenizi bile bulabiliyor. (Ör. İstanbul Hava Durumu, Kadıköy Hava Durumu…)

3- Döviz İşlemleri:

Her türlü para birimini Google arama üzerinden çevirebilirsiniz. Google verdiği döviz bilgilerinin ticari amaçla kullanılmasını istemese, doğruluğunu garanti etmese de size verdiği rakamlara kuşku etmeden güvenebileceğinizi söyleyebiliriz. (Ör. 1 Dolar Kaç TL, 10 Euro Kaç Dolar…)

4- Çeviri İşlemleri:

Çeviri yazdıktan sonra çevirmek istediğiniz kelimeyi ve çevrilmesini istediğiniz dili yazarsanız Google sizin için çevirecektir. (Ör: Çeviri Hello Türkçe)

 

2- Sadece Yazılan İle Aynı Sonuçları Arama:

Google’da arama yaparken sorgunuzun kelimelerinin sadece metnin içinde ayrı yerlerde bulunması sebebiyle karşınıza istemediğiniz sonuçlar çıkabilir. Örneğin kırmızı araba diye arattığınızda siz kırmızı araba isterken içinde kırmızı ışık ve aynı zamanda arabadan bahseden bir yazı çıkabilir. Bunu engellemek için ” (Tırnak) özelliğini kullanabiliriz. Sorgunuzu “kırmızı araba” şeklinde yaparsanız sadece karşınıza kırmızı araba (yan yana) içeren sonuçlar çıkacaktır. Ayrıca bu özellik bir kişiyi ararken de çok işinize yarayacaktır.

 

3- Aradığınız İçerik Ana Konusu Olan Sayfaları Arama:

Bazı durumlarda örneğin bir ürün alacağımız zaman arama sonuçlarında karşımıza örneğin windows phone’u anlatan bir sitenin içinde Lumia 930’a yer vermiş yazısını görmeyi değil de sadece Lumia 930’u anlatan veya satan sonuçları görmek isteyebiliyoruz. Bir site eğer sayfada sadece aradığınızı anlatıyorsa büyük ihtimalle bu şey URL’sinin içerisinde vardır. Örneğin tamamen Lumia 930’u anlatan sonuçları bulabilmek için

inurl: /lumia-930

gibi bir arama yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz