Geçtiğimiz hafta Türkiye’yi ziyaret eden Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobil devrinden sonra gözünü nakliye sahasına dikerek elektrikli kamyon modelini tanıttı. Tüm dünyaya internet üzerinden canlı yayın yaparak tanıttığı elektrikli kamyon Semi, harikulade özellikleri ile alıcılarını şimdiden heyecanlandırmaya başladı.

Tesla Semi Nedir?

Dünya ünlü elektrikli araç üreticisi Tesla Motors‘un ürettiği elektrikli kamyon olan Semi, tek şarjla 800 kilometrelik mesafeyi kat edebilmektedir. Yakıt kapasitesinin yüzde yüze tamamlanması için Semi’nin bir saatlik şarja ihtiyacı bulunuyor. Bu menfî özelliği ile normal kamyonlara nazaran daha hantal kalsa da, Elon Musk’ın deyimiyle sürücüsüne kamyonu kontrol etmek değil denetlemek lüksünü veriyor. Sürücünün bulunduğu alanın yanlarına yerleştirilen ekran panelleri sayesinde kamyonun güncel durumuyla ilgili her türlü bilgi direkt olarak kullanıcıya sunuluyor.

Bilinen kamyon tasarımlarının dışına çıkan Tesla Semi, sıfırdan yüz kilometreye yüksüz durumda iken tam beş saniyede çıkabiliyor. Bu süre, yükle dolu bir Semi için yirmi saniye gibi iyimser rakamlara da ulaşabiliyor. Kamyonun niteliklerinden biri de, iki yıllık kullanım süreci boyunca yaklaşık iki yüz bin dolarlık mazot tasarrufu sağlaması.

Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Tesla Semi’nin, bir sonraki sene seri üretime geçmesi bekleniyor. Kamyonun ön siparişi için istenen depozito bedeli ise beş bin dolarla sınırlı kaldı. Buna rağmen şimdiden Tesla Semi‘yi almak için Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan onlarca perakende firması sıraya girdi ve belirtilen miktardaki depozitoyu ödedi.

Bir kamyondan çok spor araca benzeyen dizaynı ile birlikte uzun yol sürücülerine keyifli sürüş zamanı yaşatacak olan Tesla Semi, seri üretime geçtikten sonra bilinen kamyonların tahtını da elden alacak gibi. Böylece hem yenilenebilir enerji kaynağına sahip araçlar piyasada bulunacak hem de tasarruf sağlanacak.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here