Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile beraber şarj sorunu da hayatımızda yer edindi. Yeri geldi şarj aleti ile gezdik yeri geldi powerbank ile gezdik. Fakat çok yakın bir zaman içerisinde bu şarj sorunu tarihe karışabilir. Peki, batarya olmaksızın çalışabilen bir cep telefonu yapmak mümkün mü?

Yapmış oldukları çalışmalar ile Washington Üniversitesi araştırma görevlileri batarya ihtiyacı olmadan çalışmayı başarabilen bir prototip cep telefonu geliştirerek tüm dünyada geniş yankılar uyandırdı. Yeni geliştirilmiş olan bu prototip cep telefonu yaklaşık olarak 3,5 mikro watt değerinde bir enerji ile çalışması planlanıyor. Bataryasız cep telefonu bulunduğu yakın bölgede yer alan radyo sinyalleri ve de çok küçük bir yerleşik güneş pili ile ışık sayesinde çalışıyor.

Gelecekte herkesin kullanımında olması beklenen bu prototip bataryasının yanı sıra kapasitif dokunma tuşları, devre kartı ve de içerisinde yer almakta olan diğer hazır parça kısımlarının da sadeliği ile dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Bu yeni teknolojinin bir diğer özelliği de araştırma ekibinin el ele vererek çok çok küçük enerji parçalarını iletme özelliğine sahip bir özel baz istasyonu tasarlamaları oldu.

Bu yeni teknolojik buluşu gerçekleştiren araştırmacılar, prototip sayesinde Skype ile arama yapma ve alma özelliğini kullandılar. Araştırma ekibi iletişim güvenliğini sağlamak amacı ile şifreleme ve video yayınına imkan sağlamak amacı ile e-link ekran gibi geliştirilmesi mümkün olan çok fazla alanın da bulunduğunu belirtiyor.

Bu araştırma ekibinin içerisinde yer alan isimlerden birisi olan Vamsi Tall, henüz geliştirmenin ilk başlarında olmuş oldukları özel bir baz istasyonu prototipinin en üst düzey hali ile ileride bataryası olmayan cep telefonlarının yaşantımızda çok büyük bir yer kaplayacağını da ifade etti.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz