Apple, geçtiğimiz hafta Homepod için geliştirdiği bir güncellemeyi yanlışlıkla normalde yayımlaması gerektiğinden daha erken yayımlamıştı. Bir iOS geliştiricisi olan Guilherme Rambo, güncellemeyi incelerken kütüphane içerisindeki bir koddan yararlanarak saklanmış bir özelliği keşfetti ve bunu Twitter hesabında paylaştı. Söz konusu Tweet:

Kodların içerisinde “supportsAttenuatingTonesForAttentionDetected” isminde bir fonksiyon tespit eden Guilherme Rambo, bu fonksiyonun mobil cihaz kullanım halindeyken bildirim seslerini susturmaya yaradığına neredeyse emin.

Apple, ekran kasa oranını yükseltmek ve home tuşunu kaldırmak için için Touch ID’yi ekrana geçirmek istiyor gibi görünüyordu fakat son raporlar Apple’ın yeterince ekrana gömülmüş Touch ID içeren iPhone üretemeyeceğini gösteriyor. Geçmiş sızıntılara bunu da eklediğimizde Apple’ın bir tür yüz tanıma teknolojisi üzerine çalıştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.  “Pearl ID” kod adıyla gelecek bu sistem, Touch ID’nin yerini alacak gibi gözüküyor. Eylül ayında üç farklı iPhone çıkaracağı bilinen Apple’ın, yüz tanıma sistemini iyileştirmek için yeni çıkaracağı cihazların en azından birinde çift ön kamera kullanması bekleniyor.

Bunların ikisinin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus gibi olacağına kesin gözüyle bakılıyor ancak bunların yanında iPhone 8 Pro veya bunun gibi bir isimle gelebilecek üst düzey bir Premium cihaz çıkması bekleniyor. Birbirinden farklı üç cihaz söz konusunda olduğuna göre Apple, Pearl ID özelliğini sadece üst düzey olan iPhone’a koyup böylece diğerlerine yetebilecek kadar ekrana gömülü Touch ID üretme gibi bir yol da izleyebilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here