İnternete bağlı ve tarayıcı erişimi olan her türlü cihazda hız testi yapılabilmesine olanak sağlayan internet sitesi Speedtest, özellikle Safari kullanıcılarını sevindiren Flash Player yerine HTML 5 kullanan “Beta” sitesinden sonra bir yeniliğe daha imza attı.

Speedtest, bundan sonra buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz Global Index adlı sayfasında ülkelerin ortalama mobil ve geniş bant internet olmak üzere iki ayrı alanda ortalama hızlarını sıralayacak. Speedtest bloğunda yayımlanan yazıda sıralamaların her ayın sonunda, önceki ayın verilerine bakılarak güncelleneceği de yer alıyor.

Her ne kadar AKK veya AKN gibi uygulamalar ve internet hızında sorun olduğunda yapılan testler sonucu etkilese de bireysel kullanıcılar için Speedtest’ten daha iyi veri sunabilecek bir organizasyon henüz yok.

Türkiye İnternet Hızı Ortalamasına Göre Kaçıncı Sırada Yer Alıyor?

Türkiye, genellikle bilgisayarlarda kullandığımız geniş bant internet hızına bakıldığında 14.96 Mbps indirme hızı ve 4.32 Mbps yükleme hızı ortalamasıyla 133 ülke arasından 82. sıraya yerleşerek listenin sonlarında yer alıyor. Türkiye’nin Speedtest’in bir önceki raporundaki konumundan, bir ay içerisinde 3 sıra gerilemiş olması da dikkat çekiyor.

Mobil internete geldiğimizde ise durum 4.5G geçişinin de etkisiyle çok daha iyi. Geniş bant internet hız ortalamasının neredeyse iki katı olan 29.30 Mbps indirme ve 11.69 Mbps yükleme ortalamasıyla 122 ülke arasından 28. sırada yer alıyoruz. Geçtiğimiz ayın sonucuna göre ise bir sıra gerileme olduğu bilgiler arasında.

En Hızlı İnternet Nerede?

Norveç, en hızlı mobil internet konumunu 52.59 Mbps indirme ve 14.82 Mbps yükleme ortalamasıyla iki aydır elinde bulunduruyor.

Geniş bant internette ise durum biraz daha farklı. Beklenmeyen bir isim olan Singapur, 154.38 Mbps indirme ve neredeyse buna eşit bir değer olan 151.64 Mbps yükleme hızı ortalamasıyla iki aydır birinci sırada bulunuyor. Singapur, mobil internette ise 45.99 Mbps ortalamayla iyi bir konum olarak değerlendirebileceğimiz 4. sırada bulunuyor.

Norveç ise geniş bant internette, mobilde yakaladığı başarının yanına bile yaklaşamıyor ve 19. sırada yer alıyor.

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here