Hearthstone’a gelen 6. genişleme paketi (expansion) olan Knights of the Frozen Throne, 10 Ağustos’ta Amerika sunucusu için yayımlanmıştı. Dün, aynı güncelleme Asya ve Türk oyuncuların genellikle tercih ettiği sunucu olan Avrupa için de yayımlandı.

Knights of the Frozen Throne Neler Getiriyor?

  • Oyuna 135 yeni kart eklendi.
  • Şampiyonları (hero) desteye eklemeyi sağlayan yeni bir kart tipi geldi. Bu kart tipi şimdilik “Death Knight” şampiyonlar için kullanılıyor.
  • Şampiyon ile birlikte “Hero Power” olarak bilinen şampiyonun özelliği de değişebilecek.
  • Oyuna Lifesteal yani can çalma olarak adlandırabileceğimiz yeni bir mekanik eklendi. Bu özelliğe sahip minionlar, verdikleri hasar kadar iyileştirmeyi minionu kontrol eden şampiyona uyguluyor. Wickerflame Burnbristle gibi eski kartların açıklamasına da bu özelliğin anlatımı yerine “Lifesteal” kelimesi eklendi.

Icecrown Citadel Macerası

  • Oyuna Icecrown Citadel adında “solo adventure” olarak adlandırılan tek kişilik bir hikaye modu eklendi.
  • Eski maceraların aksine Icecrown Citadel Blizzard’ın gözünde bir DLC değil, görev. Bu sayede tamamen ücretsiz olacak.
  • Eski maceralarda olduğu gibi genellikle 3 veya 4 olmak üzere farklı görevin bulunduğu wingler mevcut. Bu winglerin her birini ilk tamamlayışınızda hediye olarak bir Knights of the Frozen Throne kart paketi alıyorsunuz.
  • Icecrown’ın ilk bölümü olan Prologue’u ilk bitirişinizde rastgele bir Legendary Hero kartı ile ödüllendiriliyorsunuz.
  • Final Boss olan The Lich King‘i her sınıfı (class) kullanarak yenerek Paladin şampiyonu olan Arthas‘ı elde edebilirsiniz. Bu şuanda mümkün değil, son wingin açılması için 3. haftayı beklemeniz gerekecek.

Genel Değerlendirme

Geçmişte tek kişilik macera modu her zaman ücretli (oyun içi altınla da açılabiliyordu) olmuştu ve gerçek amacını yansıtmıyordu. Solo Adventure kartlarını tek tek dust kullanarak oluşturmak inanılmaz derecede fazla dust gerektiriyordu bu yüzden herkes Solo Adventure modunu ödül olarak verilen kartları almak için gerek çok fazla oyun içi altınla gerek nakitle satın almak zorunda kalıyordu.

Blizzard bu sefer Free to Play oyuncuları da düşünerek doğru bir adım atmış. Nakit ödemek isteyen kullanıcılar vakit harcamadan çok sayıda kart paketi satın alabiliyor. Free to Play kullanıcılar için süreç daha uzun olsa da oyun içi parayla kart paketi açabiliyor veya gereken kartları toz kullanarak oluşturabiliyorlar. Eskiden de aynı durum geçerliydi ancak eskiden tek kişilik modda onlarca Legendary kart verildiğinden destelerde kullanılan Legendary kartların sayısı oldukça artmıştı.

Bunların yanında tek kişilik macera modu gerçekten ismini yansıtmaya başladı. Artık ödül olan kartları toplama amacı olmadan eğlenceli maçlar oynanabiliyor. Hemde bunu para ödemeden herkes yapabiliyor.

Yeni Oyun Alanı

Genişleme paketi ile birlikte son olarak aşağıda resmini görebileceğiniz oyun alanı eklendi.

 

Solo Adventure Tavsiyeleri

Şuanda yalnızca ilk iki wing oynanabilir durumda. Her hafta yeni bir wing oynanabilir olacak.

The Prologue 

Bu bölümde kart seçme şansınız yok ancak size verilen kartlar ile eğer az çok Hearhstone oynadıysanız The Lich King‘i kolaylıkla yenebilirsiniz. İstediğiniz kadar deneme şansınız olduğunu unutmayın.

The Lower Citadel

Lord Marrowgar: Bu bölümü geçmek için de özel bir şey gerekmiyor. Yeni expansion öncesinde kullandığınız desteyle rahatlıkla yenebilirsiniz.

Deathbringer Saurfang: Rakibe yalnızca silahları kullanarak zarar verebildiğiniz için eğer hazır olarak bulunduruyorsanız Pirate Warrior deckini kullanarak bu bölümü geçebilirsiniz. Eğer Pirate Warrior ile zorlandıysanız veya elinizde bulunmuyorsa yeni bir Warrior destesi oluşturun. Bu destenin içine “weapon” aramasında çıkan elinizde ne varsa koyun. Bunun yanına Ironbeak Owl gibi düşük manalı Silence özelliği olan kartların oldukça faydası olacaktır. Silence özellikli kartlarınızı rakibinize her round başında can dolduran minionlara karşı kullanın. Muhtemelen ilk veya ikinci denemenizde kolaylıkla yeneceksiniz.

Lady Deathwhisper: The Lower Citadel wingi içerisindeki en zor bölümün bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bölümü geçebilmek için özel bir deste hazırlamanız gerekiyor. Hearthpwn’de yer alan buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz “Easy Lady Deathwhisper” destesini kullanabilirsiniz. Desteyi wild olarak oluşturmanız gerektiğini unutmayın.

Oyunun başında size Valithria Dreamwalker isimli bir minion veriliyor. Bu minion size 30/1 statlarla hasar almış bir şekilde geliyor. Gerçek can kapasitesi ise beş. Rakibiniz olan Lady Deathwhisper, bu minion zaten tam canında olmadığında saldırı yapmadığından minionunuzu öldürmüyor. Rakibinizin oynadığı Taunt haricindeki minionları boş verin. Valithria’nın canı 5 olana kadar iyileştirin ve Lady Deathwhisper’ın kafasına saldırın. Eğer rakibinizin tauntlarınızı geçebilecek kadar çok minionu yoksa Dreamwalker’ın özelliğini herhangi bir Silence kartını kullanarak kaldırıp canı birken bile saldırı yapabilirsiniz. Yeterince Taunt minionunuz yokken Silence atarsanız Lady Deathwhisper, Valithria’yı öldürerek kazanma şansınızı yok edecektir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here