Günümüzün ve geleceğin en gözde sektörü şüphesiz ki yazılım sektörüdür. Herkes evinden çeşitli kaynaklar sayesinde yazılım dili öğrenebilir. Burada bir internete ve bilgisayara sahip olmanız yeterli olabilir. Günümüzde çok fazla yazılım dili bulunmaktadır. Aralarında sadece belirli diller gerçekten iş bulma olanağını arttırıyor. Fakat burada sizin bakmanız gereken şey hangisi daha fazla kazandırır değil, hangisiyle daha fazla başarılı olurum olmalı. Çünkü başarılı olacağınızla daha çok kazanırsınız zaten. Aslında bakarsanız yazılım dilleri tamamen kişisel zevkler doğrultusunda seçilebilir. Mesela web tasarıma meraklıysanız html, css ve PHP öğrenmeniz size yetebilir. Bir tema programlamak veya bir script yazıp para kazanmak istiyorsanız kesinlikle PHP seçmelisiniz.

Fakat bunun yanında yazılımcılar tarafından da vazgeçilmez olarak gösterilen dil C# ( c sharp ) olur. Çünkü C# gerçekten çok yönlü bir dildir. Makine otomasyonuna kadar uzanan bu dille, ASP.NET kullanarak web sitesi de programlayabilirsiniz.

Üniversitelerde verilen yazılım dersleri sizi belli bir konuma getirebilir ve bölümü bitirirken de alacağınız sertifikayla işte bulabilirsiniz. Fakat aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli olay ise, yazılım kütüphanelerinin sürekli geliştiği ve gelişeceğidir. İnternet’te sürekli takip edip, çeşitli kitaplar ile kendini geliştirmeye devam etmelisiniz. Microsoft başta olmak üzere bir çok şirket sizi bir sınava sokuyor ve size yeterlilik veya başarı sertifikası veriyor. Eğer yazılımınızı geliştirdiyseniz bu sertifikaları kazanarak, iş başvurusu yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here