Apple WWDC’de (World Wide Developers Conference, Dünya Geliştirici Konferansı) iOS 9’u duyurdu.

Apple geçtiğimiz birkaç ayı iOS üzerinde var olan özellikleri düzeltme ve gerekli bazı ufak şeyleri eklemekle geçirmişti. Yine de iOS 9 ile Apple yeni özellikler duyurdu ve bunların içinde hiç beklenmeyen özellikler de var.

 

İçindekiler

Siri Geliştirmeleri

siri

Bazı Apple hayranları karşı çıkacak olsa da Siri’nin Google Now kadar başarılı olmadığı açık bir şekilde görülüyor. Bunun farkında olan Apple geride kalmamak için iOS 9 ile Siri’ye yeni özellikler ekledi. Bu özelliklere örnek vermemiz gerekirse Siri artık “2015 Mayıs ayında İstanbul’da çektiğim fotoğrafları aç” dediğimizde açabilecek veya alışkanlıklarınıza göre kendini düzenleyip siz araba kullanırken otomatik olarak size müzik açabilecek.

 

Geliştirilmiş Spotlight

spotlight

Daha önceden de Apple’ın örümceğinin (Apple bot) göründüğüne dair haberler çıkmıştı. Bu özellik ile Apple bot doğrulanmış oldu. Artık Spotlightı arama motoru gibi kullanabileceksiniz. Örneğin bir restoran adı yazdığınızda size adresini verebilecek ve tıkladığınızda doğrudan sizi haritaya yönlendirebilecek.

 

Apple Müzik

muzik

Apple’ın CEO’su olan ve bu yıl yılın CEO’su ödülünü kazanmış olan Tim Cook Keynote’un sonlarına doğru Apple Müzik hakkında “Today we’re announcing the Apple Music, the next chapter in music” yani “Bugün Apple Müziği, müziğin yeni adımını duyuruyoruz.” dedi. Daha sonra Jimmy Iovine Apple’ın çok beklenen yeni müzik teklifini tanıttı.

 

Apple müzik yeni teklifi ile Spotify’a rakip olmak istiyor gibi görünüyor. Bu teklife göre ilk 3 ay ücretsiz denemeden sonra Spotify’daki gibi tüm müzikleri aylık $9.99 ödeyerek dinleyebileceksiniz. Ayrıca teklife göre $14.99 ödeyerek aile planını da tercih edebilirsiniz. Ayrıca Apple adı Beats 1 olan 7/24 yayın yapan radyosunu da başlattı. Bu radyoda insanlar tarafından yapılan Beats’in çalma listeleri çalacak.

 

Haberler Uygulaması

Dürüst olmak gerekirse bu uygulama güzel görünen, RSS ile haberleri gösteren bir Flipboard kopyası.

 

iPad İçin Trackpad

trackpad

Bu özellik sayesinde iPad’de yazı yazarken iki parmağınızı birden klavyeye koyduğunuzda klavye genişliyor ve kopyala, yapıştır gibi özellikleri kısayol olarak klavyenin üzerine ekliyor.

 

iPad Ekranı Bölme

split

Bu özellik muhtemelen iOS 9 ile gelen en önemli geliştirme. Bu özellik uzun süredir Samsung ve bazı Android cihaz üreten markalardan bildiğimiz ekranın farklı uygulamalar için ikiye bölme özelliği. Örneğin bu özellik sayesinde internetten haber okurken yan taraftan da bir arkadaşınızla mesajlaşabilirsiniz.

 

Haritada Toplu Taşıma

Artık Apple’ın haritasından da toplu taşıma ile nasıl bir yere ulaşabileceğinizi görebilirsiniz. Bu uzun süredir Microsoft ve Google tarafından sağlanan bir özellik.

 

Not Uygulamasında Geliştirme

not

Artık not alma özelliğini kullanırken zengin metin belgesi özelliklerini kullanabileceksiniz. Örneğin not alırken yapılacak listesi oluşturma, resim ekleme gibi özelliklerden faydalanabileceksiniz.

 

 

Düşük Güç Modu

Bu mod ile 3 saate kadar daha fazla şarj süresi elde edebileceksiniz.

 

Ayrıca Apple iOS 9’un herkese açık beta sürümünün Temmuz ayında, tam sürümün ise Sonbahar’da yayınlanacağını duyurdu.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz