Toronto’da kurulan ve inanılmaz bir hızla büyüyen, kendisinden oldukça söz ettiren WinterLight Labs firması kurucularından Frank Rudzicz, 45 saniyede Alzheimer hastası olup olmadığınızı saptayan yapay zekaya sahip bir robot geliştirdi.

Frank Rudzicz ve ve ekibi tarafından geliştirilen karmaşık Yapay Zeka (AI) algoritmaları sayesinde, sesinizi ayırt edebiliyor ve hastalığın ciddiyetini yaklaşık yüzde 82 doğrulukla tahmin edebiliyor.
Frank Rudzicz yapay zekanın çalışma prensibini şöyle özetliyor:
Alzheimer hastaları sözcükler arasında daha uzun süre duraklarlar, zamirleri isimlere tercih ederler. Örneğin, bir kişinin adından ziyade “o” sözcüğü kullanılrlar ve bir arabanın model veya markasından ziyade “araba” gibi daha basit kelimeleri kullanırlar. Aynı zamanda Alzheimer hastalarının ses frekanslarında, insan kulağının algılayamadığı genetiksel bir değişme olur. Bizim robotumuz bunu algılar ve diğer algritmalarla birleştirerek tahminde bulunur. sonuç olarak son testere göre yüzde 82 doğruluk payına ulaşır.
Geliştirilen bu teknolojinin bir sonraki hedefi ise , hafıza ve konuşma bozukluğunun test edilmesi, ayrıca duyguları bile öngörebilir ve hastanın ani kaygı veya depresyona yakalanma riski olup olmadığını kontrol edebilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here