Türk oyun sektörü, son senelerde yapılan bağımsız girişimler ve melek yatırımcı ağlarıyla birlikte büyük gelişme göstermiş, ama yine de uluslar arası arenada büyük bir inkişaf sağlayamamıştı. Buna binaen ODTÜ Mikroelektronik Tesislerinde yerli oyun geliştiricileriyle buluşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yerli oyun geliştirmek isteyenlere destek verileceğini açıkladı.

Ziyareti esnasında, geçtiğimiz senelerde yayınlanan ve milyonlarca oyuncuya ulaşan Mount and Blade: Warband’ı da oynama fırsatı bulan bakan, geçtiğimiz sene Türk oyunlarının yarım milyar dolar ihracat hacmine eriştiğini belirtti. Bu rakamın daha üst seviyeye çıkmasını umduklarını söyleyen bakan, yapılan işi takdir etmekle kalmayıp sektörü destekleyen girişimlerde de bulunduklarını beyan etti.

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği‘nin üyelerinin de bulunduğu ziyarette, geliştiricilere müjde vererek bakanlıkla iletişime geçmeleri halinde sektörde kendilerine destek yapılacağı müjdesini verdi. Geçtiğimiz yıllara ait oyun sektörüyle ilgili istatistikler de veren Nihat Zeybekci, 2015 senesinde 464.000.000 Amerikan Doları olan oyun sahasına ait pazar büyüklüğünün, bir sonraki sene 755.000.000 Amerikan Doları’na yükseldiğini belirtti. Bu veriler ışığında dünya pazarına oranla da on altıncı olduğumuzu belirten bakan, oyun geliştiricilerinin harcadıkları meblağın yarısını (iki yüz bin dolara dek) destek olarak sunduklarını açıkladı. Aynı şekilde şirketler için ise yıllık elli bin dolara kadar iki personel ihtiyacının da karşılanması için teşvik verildiğini belirten bakan, Türk oyun geliştiricilerini bu destek kampanyasından yararlanmaya davet etti.

Geçtiğimiz hafta da Türk oyun firması Peak Games‘in bir kısmı, dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga tarafından yüz milyon dolar gibi bir rakamla satın alınmıştı. Türk oyun sektöründeki bu gelişmeler, yakın zamanda daha çeşitli ve kaliteli oyunların piyasaya çıkmasına delalet olarak yorumlanıyor. Böylece, yerli oyun piyasası, dünya çapında önemli bir konuma gelecek.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here