Bilgisayar oyunlarının hayatımıza girmesiyle birlikte bağımlılık yönünden de muhtelif karmaşalar ortaya çıkmış oldu. Kimi çevrimiçi oyunlar kullanıcılarını günlerce bilgisayar başından kaldırmayarak çeşitli hastalıklarla boğuşmalarına neden oluyor, hatta aralarından bazıları da ölüme kadar giden ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Son zamanlar hem Türkiye hem de dünya gündemini epey meşgul eden bir bilgisayar oyunu da Mavi Balina ismiyle nam salmıştır.

Mavi Balina Nedir?

Rusya’da yirmi iki yaşındaki bir genç tarafından yazılan bu bilgisayar oyununun orijinal ismi Siniy Kit. Oyun, kullanıcılara toplamda elli adet görev vererek bu görevleri tamamlamalarını istiyor. Görevler ise genellikle şiddet barındıran aşamalardan oluşuyor. Örneğin ilk başlarda son ses müzik dinlenilmesini isteyen oyun, daha sonraları vücudun çeşitli yerlerine hafif sıyrıklar bırakılması talimatı ile devam ediyor. Mavi Balina’nın son aşaması ise, ellinci bölümdeki intihar etme görevidir. Bu görev doğrultusunda oyuncu ya yüksek bir binadan atlıyor ya da kendini asarak intihar ediyor.

Mavi Balina Nasıl Yayıldı?

Oyun genellikle henüz lise çağına gelmemiş genç oyuncuları gözüne kestirerek büyüme kaydetti. Bu büyümede sosyal medyanın payı da çok büyük. Özellikle Tumblr gibi sitelerden sürekli oyunun propagandası yapılıyor.

Geçtiğimiz sene içerisinde sadece Rusya’da yüz otuzdan fazla çocuk oyuncu bu oyun nedeniyle intihar etti. Türkiye’de de kullanıcıları olan oyun, geçtiğimiz aylarda iki gencin intihar etmesine sebep olmuştu. Hindistan’da da oynanan oyun, ülkede otuza yakın intihara sebep olmuş durumda. İntihar teşebbüslerinden de biri de İran’da gerçekleşti. İsfahan’da iki kızın köprüden atlayarak intihar etmeye çalışması, basında geniş yer bulmuştu. İntihar girişimi neticesinde bir kız hayatını kaybederken, diğeri ağır yaralanarak komaya girmişti. İntihar vakalarından sonra Rus hükümeti, oyunun yapımcısını tutuklayarak üç sene hapis cezasına hükmetti.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz