Gece görülen rüyalar neden unutuluyor

Gece görülen rüyalar herkese uzun bir zaman zarfıymış gibi gelir ancak en uzun rüya bile 3 saniye sürer. Uykuya daldığımız zaman ortak problemlerimiz arasında gördüğümüz rüyaları sabah kalkınca unutmak yer alıyor. Rüyaları unutmak bazı sebepleri barındırıyor. Sizler için araştırmış olduğumuz bilgileri bu yazı altında derlemeye çalıştık.

Rüyalar Neden Unutulur?

Rüyalar genelde uykunun en ağır olduğu bölümde görülüyor. Bilinçaltında kalan olayların ya da kurguların rüyada görülme ihtimali de bir o kadar artıyor. Uyanma ile beraber rüyanın da sona erme aşaması gerçekleşiyorsa hatırlama oranı diğer rüyalara göre artıyor. Uyanmadan önce sonra eren rüyalar ise genel olarak hafızada çok fazla yer edinemiyor. Beyin uzun süreli hafızaların oluşturulması aşamasında uyanık olmak zorundadır. Bu durum uyku anlarında tam tersine dönüşüyor. Bunula doğru orantılı olarak da bir rüyayı hatırlama evresi, uyanılan zamanla rüyanın görüldüğü zaman kadardır.

Rüya Nasıl Hatırlanır?

2011 senesinde yapılan araştırmalara göre REM uykusu üstüne uyandıktan sonra prefrontal kortekslerinde daha yoğun ve daha fazla beyin dalgası oranına sahip olan bireylerin rüyaları hatırlamada daha başarılı olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Rüyaların hatırlanma oranları da belirli ölçütlerin eşiğinde artmaktadır. Rüyada olan duygusal kavramlar ve mantıksal tutarlılıklar arttığı sürece rüyalarında hatırlanması artacaktır. En çok hatırlanan rüya çeşidi olarak da kâbuslar gözüküyor. Görülen kâbuslar bireyleri pasif halden çıkarıyor ve uykudan uyanmasına sebep oluyor. Uyandığınız zaman gördüğünüz rüyayı unutmanıza odanızda birinizi görmek ya da hemen telefona sarılmak neden olabilir. Görülen rüyaları hatırlamak için gece yatmadan önce rüyalarınızı hatırlamak istediğinize beyninizi inandırın bu sayede de beyne yolladığınız mesajlar ile uyandığınızda rüyalarınızı daha kolay hatırlayabileceksiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz