Eğer Windows işletim sistemi kullanan bir bilgisayar kullanıyorsanız bir programı kaldırdıktan veya yükledikten sonra “Bilgisayar yeniden başlatılsın mı?” gibi sorulara yanlışlıkla evet cevabını verdiğiniz veya bilgisayarı kapatmaktan son anda bir şeyi kaydetmeyi unuttuğunuz için veya herhangi bir sebeple vaz geçtiğiniz olmuştur. Bu yazımızda bu gibi durumlarda nasıl kapanma veya yeniden başlatma işleminin iptal edileceğini anlatacağız.

Bu gibi durumlarda yapacağımız işlem aslında çok basit. Shutdown abort (Kapanma işlemi iptali) komutu ile kapanma veya yeniden başlatma işlemlerini iptal edebiliriz.

 

Öncelikle Komut İstemini (cmd.exe) açmamız veya çalıştır’ı açmamız lazım. İsterseniz C:\ diskinden system32 içinden cmd.exe’yi bulabilirsiniz ancak kapanma durumunda hızlı hareket etmeniz gerektiğinden bu işlem çok uzun sürecek ve siz cmd.exe’yi açana kadar bilgisayar çoktan kapanmış olacaktır.

çalıştır

 

Çalıştır’ı kolay bir şekilde Windows Tuşu + r ile başlatabiliriz. (Windows 8 kullanıyorsanız arama alanına Çalıştır/Run da yazabilirsiniz.)

Çalıştırı başlattıktan Shutdown -a komutu ile kapanma veya yeniden başlatma işlemini iptal edebilirsiniz. Aslında bu komut cmd.exe’ye yazılması gereken bir komut ancak Windows bizim çalıştır’a yazdığımız komutları zaten cmd.exe üzerinden çalıştırdığı için fazladan vakit kaybetmemize gerek yok.

 

Eğer bu tür durumları çok sık yaşıyorsanız ve her seferinde yetişebilecek miyim stresine girip (özellikle SSD kullanıyorsanız) uğraşmak istemiyorsanız işinizi kolaylaştırabilecek birkaç yol daha var.

 

1- Kısayol oluşturarak kapanma işlemini iptal etme:

kıasyol

1- Masaüstüne boş bir alana sağ tıklayın.

2- Yeninin üzerine gelin ve açılır menüden kısayolu seçin.

3- Öğenin konumuna Shutdown -a yazın.

4- İstediğiniz adı koyun ve sona tıklayın.

Daha sonra kapanma işlemi başladığında o kısayola tıklayarak iptal edebilirsiniz.

 

2- Bat dosyası oluşturarak kapanma işlemini iptal etme:

bat

1- Uzantısı .bat olan bir dosya oluşturun.

2- Herhangi bir metin düzenleyicisi ile açın.

3- İçine Shutdown -a yazın.

 

Eğer bunu yapmak ile uğraşmak istemiyorsanız veya herhangi bir sebep yapmanıza engel oluyorsa sizin için hazırladığımız dosyaları webellek sunucularından indirebilirsiniz.

Bat dosyası: Webellek – İptal.bat

Not: Dosyada Shutdown -a komutu dışında herhangi bir içerik yoktur ancak güvenlik açısından tarayıcınız bunu indirmenizi engelleyebilir (Antivirüs programınız zararlı olarak görmez). Engellemesi durumunda sağ tıklayıp sakla diyebilirsiniz.

 

Kısayol: Webellek- İptal.lnk

Not: Kısayol için herhangi bir uyarı çıkmaz fakat bilgisayarınıza download uzantısı ile iner. İndirdikten sonra uzantısını lnk yapmanız gerekli.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz