Günümüzde mobil operatör seçimi konusunda farklı görüşler mevcut. Bu yazımızda şu mobil operatör daha iyi demeden sizin için en iyi olacak mobil operatörü seçmenizi sağlayacağız.

1- Bağlantı Durumuna (“Çekmesine”) Göre:

Öncelikle genel olarak bulunduğunuz yer ve sık ziyaret ettiğiniz yerlerde hangi mobil operatörlerin bağlantı sunabildiğini, en kaliteli bağlantıyı genel olarak hangisinin sunduğunu öğrenmeniz gerekli. Eğer büyük şehirlerde yaşıyor, küçük yerleşmelerin olduğu yerleri ziyaret etmiyorsanız bu sizin için çok önemli olmayabilir, büyük ihtimalle tüm operatörler sizin konumunuzda bağlantı sağlayabiliyordur ancak küçük yerleşmelerde yaşayan veya küçük yerleşmelerin olduğu yerleri sık ziyaret eden biriyseniz görüşme yapabilmek için sadece o konumlarda bağlantı sağlayabilen, “çeken” operatörlerden birini seçmeniz gerekli.

 

Konumunuzda ve sık ziyaret ettiğiniz yerlerde yaşayan insanlara hangi operatörü kullandıklarını, bağlantı sağlayıp sağlamadığını ve bağlantı kalitesini sorarak öğrenebilirsiniz. Eğer sorabileceğiniz biri yoksa veya ben kendim denemek, görmek istiyorsanız büyük 3 operatörden de bir hazır kart alarak deneme yapabilirsiniz. Eğer eskiden kullanılmış bir numara alırsanız ücretsiz hazır kart veren operatörler bile var.

 

2- İnternet Hızına Göre:

Kuşkusuz ki günümüzde operatör seçerken en çok dikkat ettiğimiz özelliklerden biri internet hızı. Artık mobil uygulamalar aracılığıyla internetiniz olduğunda ücretsiz arama yapabiliyoruz ve bu da operatörlerin gelecekte sadece internet hizmeti sağlayabileceğini gösteriyor. Mobil operatörler maalesef her yerde aynı internet hızını sağlayamayabiliyor. Aynı operatör bir yerde 20mbps hız sağlarken başka bir yerde 3mbps hızında erişim sağlıyor.

Eğer her operatörden bir hazır kart aldıysanız o hazır kartları akıllı telefona bağlayarak veya konumunuzda yaşayanlara bir mobil uygulama yükleyip internet hızı testi yapıp sonucunu size göndermelerini isteyerek her operatörün internet hızını öğrenebilirsiniz.

Hız testini Speedtest.net’in hazırladığı Speedtest mobil uygulaması ile yapabilirsiniz.

Speedtest uygulamasını indirmek için:

App Store

Google Play

Windows Phone

 

Size Uygun Pakete Göre:

Paket seçmeden önce mobil iletişime ayıracağınız bütçeyi belirlemeniz gerekli. Bu bütçeyi belirledikten sonra ihtiyacınız olan konuşma, internet ve mesaj hakkını belirlemeniz gerekli. İhtiyacınız olan konuşma ve mesaj hakkını belirlemek kolay ancak ihtiyacınız olan internet kotasını belirlemek bunları belirlemeye göre biraz daha zor. İhtiyacınız olan internet kotasını belirlemek için öncelikle interneti ne amaçlı, ne sıklıkla kullanacağınızı belirlemeniz lazım. Yine de internet kullanımı her zaman planladığınız gibi gitmiyor. Ne kadar internet ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz için bir ay herhangi bir operatörden yaklaşık bir paket alabilirsiniz. Örneğin 1GB bir paket aldınız ve bu 18 günde bittiyse internet ihtiyacınız yaklaşık 2GB’dır. Eğer ay sonunda 400mb civarı harcadıysanız 500mb’lık bir paket de size yetebilir.

 

İhtiyacınızı belirledikten sonra ilk maddelere göre bağlantı sağlayamayan veya sizin istediğinizden yavaş bağlantı sağlayan operatörleri eledikten sonra geriye kalan operatörlerden ihtiyacınız olan özellikleri sağlayan paketi belirleyin. Eğer pakete ayırdığınız bütçe yetmiyorsa biraz daha bütçenizi arttırmanız veya yavaş olduğu için elediğiniz bir operatörü kullanmanız gerekir. Eğer ayırdığınız bütçe artıyorsa daha hızlı bir operatör seçebilir veya paketinizin özelliklerini arttırıp biraz daha özgür kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here