Dünya üzerinde, son yıllarda oldukça popüler bir hale gelen elektronik spor (kısa adıyla e-spor), Türkiye’den de binlerce katılımcı ile her geçen gün kitlesini artırmaktadır. İnternetin sadece iletişim, iş ve alışveriş için kullanılmadığını, aynı zamanda eğlence düsturu ile de hareket edileceğini gösteren e-spor faaliyetleri, başlı başına bir kült haline gelmiş durumda.

E-Spor Nedir?

En basit anlamıyla e-spor, bilgisayar oyuncularının bir araya gelerek online ya da lokal ağda yarıştıkları turnuva ve organizasyonları ifade etmektedir. Bu anlamıyla farklı oyunların, hem tekil olarak hem de takım olarak düzenlenen turnuvaları bulunmaktadır. Bunlar arasında en ünlüsü, doksanlı yıllardan itibaren oynan ve artık efsane haline gelen Counter Strike oyunudur. İnternet üzerinden CS:GO adıyla düzenlenen müsabakalara, Türkiye’den de binlerce oyuncu katılmaktadır.

Literatürde LoL olarak bilinen League of Legends adlı çevrimiçi oyun da, dünya üzerinden en fazla turnuvası düzenlenen oyunlar arasında yer almaktadır. LoL için en çok tercih edilen League of Legends Dünya Şampiyonası, hala daha faal bir kitleye sahiptir. Bunlardan ayrıca düzenlenen uluslar arası birçok e-spor turnuvası bulunmaktadır.  Evolution Championship Series, Intel Extreme Masters belirtilen e-spor turnuvalarından sadece birkaç tanesidir.

Düzenlenen turnuvalarda kazanan takımın e-sporcu olarak adlandırılan oyuncularına ciddi miktarda para ödülleri de dağıtılmaktadır. Tüm bunlar, kimi teknoloji firmaların sponsorluğunda gerçekleşen e-spor faaliyetlerini destekleyici unsurlardır.

E-sporcular tarafından günümüzde binlerce grup ve sivil toplum inisiyatifi oluşturulmuş durumda. Oyuncular, internet üzerinden kitlesel olarak haber portalları da açmakta ve güncel e-spor haberlerini bu yayın organları vasıtasıyla duyurmaktalar. Bazı eleştirmenler e-sporu gerçek bir spor aktivitesi olarak nitelendirmese de, dünya çapında şimdiden yüz binlerce bilgisayar kullanıcısı bu oyunları tercih ederek online ortamda turnuvalara katılmaktadır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here