İçindekiler

Gerçek CE Sertifikası (Conformité Européenne) Nedir?

Conformité Européenne (Avrupa Onaylı) yani bildiğimiz adıyla CE sertifikası bir çeşit Avrupa kalite tescil belgesidir. Tıpkı Türkiye’deki TSE (Türk Standartları Enstitüsü) belgesine benzer. Bir ürünün CE sertifikası taşıyabilmesi için bazı kalite standartlarını karşılaması gerekir. Çoğu Avrupa ülkesinde bir ürünün satışı için CE sertifikası taşıması zorunludur.

Conformité Européenne (CE)  Sertifikasının Logosu:

CE Sertifikası

 

China Export Nedir?

China Export, yani Türkçesiyle Çin’den ihraç edilmiş anlamına gelmektedir. Bir ürünün bu logoyu taşıyabilmesi için belirli kalite standartlarını üstünde olması gerekmez.

 

China Export Logosu:

China Export

 

Aldatmaca Nerede?

China Export ve Conformité Européenne sözcüklerinin orijinal baş harfleri aynı olduğundan ikisinin de kısaltması CE olmakta ve logolarında da aynı font (yazı tipi) kullanıldığından aradaki farkı anlamak oldukça zor. CE sertifikasına sahip olduğundan, kaliteli olduğunu düşündüğünüz bir ürün China Export olup bazı standartların altında olabilir.

 

Aradaki Farkı Anlamanın Bir Yolu Var Mı?

Conformité Européenne logosundaki C ve E harfleri arasında hafif bir boşluk bulunmakta ancak China Export logosundaki C ve E harfleri arasında herhangi bir boşluk bulunmamakta. Aşağıdaki fotoğraftan aradaki farkı net bir şekilde anlayabilirsiniz:

China Export vs Conformité Européenne

 

Bundan sonraki alışverişinizde yazımızın aklınıza gelmesi dileğiyle 🙂

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz