Bilgisayarlar ilk ortaya çıktıkları zamandan itibaren oyunlar da türemiş ve bu anlamda yüz binlerce irili ufaklı oyun yapılmıştır. Aynı şekilde internetin hayatımıza egemen olması da, oyunların farklı türevde inşa edilmesine olanak sağlamıştır. Bu olanak, Browser Games olarak da bilinen Tarayıcı Oyunları olarak karşımıza çıkmıştır.

Tarayıcı oyunları, en kısa deyimle herhangi bir kurulum gerektirmeden doğrudan Internet Explorer, Google Chrome, Mozille Firefox ve Safari gibi tarayıcılar vasıtasıyla oynanan oyunları ifade etmektedir. Bu durumda her kategoriden binlerce tarayıcı oyunu bulabilmek mümkündür. Bu yazımızda, dünyanın en eski internet ve tarayıcı tabanlı online menajerlik oyunlarından biri olan Hattrick’i tanıtacağız.

Hattrick Oyununun Tarihi

İlk olarak 1997 senesinin 20 Ağustos’unda ortaya çıkan Hattrick, çevrimiçi oynanan bir futbol menajerlik oyunudur. Yayınlandığı ilk tarihte on altı takım ile bir test versiyonunda bulunan oyun, kasım ayı ile birlikte 680 takıma kadar çıkmıştı. Oyunun ilk dili İsveççe olmuş ve kısa sürede dünyanın her yerinden sevilmeye başlanmıştır. 1999 senesine gelindiğinde toplamda 2728 kişi Hattrick oynuyordu ve milenyum ile birlikte site İngilizce olarak da hizmet vermeye başladı.

2003 senesinde, yani kuruluşunun beşinci yılında toplamda altmış bin kayıtlı üyeye ulaşan Hattrick, bir sonraki sene bu sayıyı yüz bine, bir sonraki sene ise iki yüz elli bine kadar çıkarmayı başaracaktı. Onuncu kuruluş yılında ise artık neredeyse bir milyon kişi dünyanın muhtelif yerlerinden Hattrick’i oynamaya başlamıştı.

Hattrick Oyununun İncelemesi

Teknolojinin gelişmesiyle mobile adapte olmayı hedefleyen oyun, 2014 yılında Android ve iOS uygulamalarını yayınlayarak, oyuncularının yarısının bu uygulamaları kullanmasını sağladı. Şu anda güncel Hattrick versiyonunda 128 adet ülke bulunmaktadır. Liglerin başarıları da, gerçek futbol dünyasındaki başarılar göz önüne alınarak meydana çıkarılmıştır. Klasik menajerlik yöntemini benimseyen Hattrick’te oyuncular, en alttaki ligden başlayarak takımlarını zaferden zafere koşturmayı hedeflemektedir.

Oyunun en güzel özelliği ise, gerçek sezonlardaki gibi fihristlerin bulunması. Buna göre her hafta takımlar bir kez sezon maçına çıkmakta ve buna uygun olarak da kupa maçlarına katılmaktadır. 16 haftalık sezonların dışında iki haftalık da tatiller mevcuttur.

Buraya tıklayarak Hattrick oyununun Türkçe sitesine ulaşabilir, aşağıdaki linklerden oyunu mobil cihazınıza indirebilirsiniz:

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here