Bu yazımızda mekanik klavye seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz ve tecrübelerimize dayanarak bazı tavsiyeler vereceğiz.

İçindekiler

Mekanik Klavye Nedir?

Günümüzde klavyelerin büyük bir çoğunluğu düşük maliyeti nedeniyle rubber dome switch kullanıyor. Bu switch, zar benzeri bir yapıyla tüm klavyeyi sarıyor. Mekanik klavyelerde ise her tuşta ayrı bir switch mevcut. Tam olarak öyle olmasa da bunu mekanik olmayan klavyelerde toplam bir mekanik parça varken mekanik klavyelerde her tuşta bu parçadan ayrı bir tane var gibi aklınızda canlandırabilirsiniz.

Kimler Mekanik Klavye Tercih Etmeli?

Mekanik klavyenin çoğu kullanıcı için bir lüks olmasına rağmen bazı kullanıcılar için tasarruf hatta gereklilik olabilir. Mekanik klavye tercih etmesi gereken bu kullanıcılar:

1- Profesyonel Oyuncular

Profesyonel veya profesyonel olmak isteyen oyuncuların mekanik klavye tercih etmek için birden fazla nedenleri var. Bu nedenlerden en önemlisi muhtemelen düşük tepki süresi ve yapısıdır. Oyunlarda, mekanik klavyenin düşük tepki süresi ve genelde oyuncuların tercih ettiği düşük güç gereksinimli switch yapısı sayesinde avantaj kazanabilirsiniz. Diğer nedeni ise oyuncular sürekli olarak aynı tuşları eskittiğinden ve genelde klavyelere sert davrandıkları bilindiğinden mekanik klavye almaları sağlamlığı ve dayanıklılığı sayesinde uzun süreçte tasarruf sağlayabilir.

2- Yazarlar, Gününü Bilgisayar Başında Geçirenler ve Yazılımcılar

Mekanik klavyeler eğer sessiz bir ortamda çalışmanız gerekmiyorsa çıkardıkları sesler ve tepki hissiyatı sayesinde yazmayı daha keyifli bir hale getirebiliyor. Ayrıca bu gruptaki insanlar klavyeyi çok sık kullandığından uzun süreçte dayanıklılığı sayesinde tasarruf bile edebilir. Tasarrufun dışında sürekli bilgisayarın başında vakit geçirirken yıllarca güzel görünümlü bir klavyeye bakabilmek ve daha keyifli bir yazma deneyimi için ödeyecekleri miktar da buna değecektir.

NOT: Yazılımcılar eğer Türkçe yazı yazacaklarsa mutlaka Türkçe klavye tercih etmelidir. İngilizce klavye düzeni Türkçe olarak kullanıldığında kodlamada kullanılan <> ve bunun gibi onlarca işareti yapmak çok daha zor bir hal alıyor, kodlama sırasında klavye düzenini İngilizce yapmak mecburi oluyor.Mekanik Klavye Switch Türleri ve Özellikleri

Piyasada switch üretimi yapan çok fazla marka ve bu markaların çok fazla farklı özelliğe sahip ürünü var. Bir yazıda hepsini birden detaylı incelemek mümkün olmadığından en sık kulllanılan switchler hakkında temel bilgi vereceğiz.

Cherry

Cherry markasının Cherry MX switchleri günümüzde en sık kullanılan ve en kaliteli switchlerden biri. Çoğu markanın yaptığı gibi bu marka da ürünlerinin özelliklerini renklere göre kategoriliyor.

 

Cherry MX Ortak Özellikleri:

Tuş ömrü: 50 milyon tuş basımı

Seyehat Mesafesi (Travel Distance): 4mm

Devreye Alma Noktası (Actuation Point): 2mm (Cherry MX Speed hariç)

Devreye alma süresi ve seyehat mesafesi mekanik olmayan klavyelerde aynıdır. Eğer daha önce mekanik klavye kullanmadıysanız bu kavramlara yabancı olmanız normal. Mekanik klavyelerde, standart klavyelerin aksine yalnızca tuşa basma ve bırakma yoktur. Cherry MX Red klaveyelerden örnek verirsek devreye alma noktası 2mm olduğundan siz “a” tuşunu 2mm ittirirseniz “a” tuşu devreye girer ve bilgisayarınız “a” tuşunu yazar. Ancak siz bunun üzerine 2mm daha ittirerek tuşu toplamda 4mm ittirebilirsiniz.

 

Cherry MX Red (Kırmızı):

 • Bu modeli türünü genellikle oyuncular tercih ediyor.
 • Tuş basımı için 45g güç gerektiriyor ve bu sayı diğer modellere göre düşük sayılır.
 • Tuşa basım sonrasında herhangi bir geri bildirim (his) vermiyor.
 • Mekanik olmayan klavyelere göre daha fazla ses çıkarmasına rağmen mekanik klavyeler arasında sessiz sayılabilecek bir model.

Tuş sonrasında herhangi bir geri bildirim vermediği ve tuşa basım için gerekli güç çok az olduğundan bu modeli kullananların sık sık yazım hatası yapması olası bir durum. Eğer mekanik klavyenizi almanızın asıl nedeni oyunlar değilse tavsiye etmiyoruz.

 

Cherry MX Black (Siyah):

Bu modelin Cherry MX Red’den tek farkı daha fazla güç (baskı) gerektirmesi. Oynadığınız oyun türlerine göre sizin için Cherry MX Red’e (Kırmızı) göre daha avantajlı veya dezavantajlı olabilir. Ayrıca tuşun direnci daha fazla olduğundan tuşun üzerine elini getirip yanlışlıkla basma gibi durumlar yaşama olasılığı daha az.Cherry MX Brown (Kahverengi):

 • Tuşa basım için Cherry MX Red ile aynı (45g) güç gerektir.
 • Tuş basımı sonrasında az da olsa geri bildirim hissi verir, tuşa bastığınızı anlamanızı sağlar.
 • Ara bir model gibidir, oyun için de yazı yazmak için de iyi sayılır.

 

Chery MX Blue (Mavi):

 • Tuş basım hissi için Cherry MX Black ile aynı (60g) güç gerektirir.
 • Genelde çok yazı yazanlar tercih eder.
 • Çok fazla ses çıkartır.
 • Tuş basımı sonrasında verdiği geri bildirim hissi yüksektir.
 • Genel olarak değerlendirdiğimizde tam olarak mekanik klavye budur denebilecek ses ve his verir ancak oyunlar için her zaman kullanışlı değildir ve çıkarttığı ses nedeniyle her ortamda kullanılamaz.

 

Cherry MX Speed (Gri):

Cherry MX Red switchten tek farkı tuş basımı için devreye alma noktasının 2mm değil de 1.2mm oluşu. 45g güç gerektiren bir tuşa 1.2mm ittirme zaman zaman tuş üzerine parmağınızı getirdiğinizde bile gerçekleşebilir. Yazı yazmak için kesinlikle tavsiye edilmez ancak çeşitli oyunlarda kırmızı modele göre avantaj sağlayabilir.

 

Kalih

Çin merkezli firma olan Kalih‘in ürünleri genellikle Cherry markasının ürünlerine yüksek benzerlik gösterir. Bu yüzden modellerini tanıtırken doğrudan Cherry markasının o renkteki modelinden farklarını belirteceğiz.

 

 

 

Kalih Red: Tuş basımı için 45g yerine 50g güç gerektirir.

Kalih Black: Cherry MX Black’ten kağıt üstünde bir farkı yoktur. (Kalite farkı vb. durumlar mevcut olabilir.)

Kalih Brown: Tuş basımı için 45g yerine 50g güç gerektirir.

Kalih Blue: Cherry MX Blue’dan kağıt üstünde hiç bir farkı yoktur. (Kalite farkı vb. durumlar mevcut olabilir.)

 

Razer

2014 yılında Kalih markası ile birlikte çalışarak kendi switchlerini üretmeye başladı. Tüm switchlerinde farklı türlerde de olsa geri bildirim hissi mevcut. Kağıt üstünde 80 milyon tuş ömrüne sahip. Bu sayı Kalih ve Cherry üreticilerinin switchlerindeki tuş ömründen 30 milyon daha fazla.

 

Razer Green (Yeşil):

 • 55g tuş basım gücü gerektiriyor ve 1.9mm devreye alma noktasına sahip.
 • Diğer markalardaki mavi switchler kadar yüksek ses çıkartıyor.
 • Diğer markalardaki mavi switchlere benzer özellik gösterirken Razer bu switchinin diğer markalardaki mavi switchlerden daha hızlı bir tepki süresine sahip olduğundan oyun için kullanılabileceğini söylüyor.

Razer Orange (Turuncu):

 • 55g tuş basım gücü gerektiriyor ve 1.9mm devreye alma noktasına sahip.
 • Diğer markalardaki kahverengi switchlere benziyor (Özellilkle Kalih markasının kahverengisine).
 • Az ses çıkartıyor, yazı yazmak için de oyun oynamak için de uygun.

 

Logitech

Logitech, şimdilik Romer-G olarak adlandırdığı tek bir switche sahip. Bu swtichi de çoğu klavyesinde kullanıyor. Genel itibariyle Romer G switchlerini kullandığı klavyeler fiyat olarak da Cherry MX switchli klavyelerinden daha uygun fiyatlara bulunabiliyor.

Tuşa tam basmasanız da tuş basımını algılayabildiği için sürekli yazı yazanlardan çok genelde oyun oynayan ve sessiz bir deneyim isteyen insanlara uygun bir switch türü.

 • Tuş basımı için 45g güç gerektiriyor.
 • 70 milyon tuş basım ömrüne sahip. (Kağıt üstünde Razer>Logitech>Cherry=Kalih)
 • Mekanik klavyeler arasında sessiz bir switch. (Tuşlara sert basımlarda yankı yapan yay sesini saymazsak.)
 • Switchler değiştirilebilir yapıda değil, temizlikte ve keycapslerde yaşanan bir sorunda sinir bozucu olabilir.
 • 1.5mm devreye alma noktası ve 3mm seyehat mesafesine sahip.
 • Oyuncular için tavsiye ediliyor, yazı yazmak rahat değil.

 

Mekanik Klavye Boyutu ve Bazı Terimler

Mekanik klavye seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de mekanik klavyenin boyutu. Mekanik klavyelerde bazen kolay taşınabilmesi için (genellikle turnuva versiyonu olarak geçer) bazen de fiyatı düşürmek için bazı tuşlar çıkartılabiliyor.

Tenkeyless: Normalde bu terimi yukarıdaki fotoğraftan anlayabileceğiniz üzere sağ taraftaki NUMPAD alanı çıkartılmış klavyeler için kullanırdık. Ancak günümüzde bazen üreticiler NUMPAD alanını tutuyor, ok tuşları ve ok tuşlarının üzerindeki alanı kaldırıyor. Belirli tuş kombinasyonlarıyla da ok tuşları NUMPAD üzerine yerleştiriliyor ve 8 4 5 6 gibi rakamları kullanarak ok tuşlarını kullanabilmeniz sağlanıyor.

Stealth: Bu terimi Razer marka klavyelerde görüyoruz. Çeşitli yöntemlerle kullanıllan switchin normal halinden daha sessiz olması sağlanıyor.

Keycap: Bizim aslında tuş olarak bildiğimiz switchlerin üzerindeki plastik kapaklara deniyor.

Tactile: Switch devreye alma noktasını geçtikten sonra hissedilen geri bildirim.

Click (Clicky): Switchin toplam seyehat mesafesi kat edildikten sonra çıkardığı ses.Mekanik Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

 • Öncelikle genel kullanımınıza karar vermeniz gerekli. Kullanım alanınıza uygun switchleri tespit etmeli ve onlar arasından seçim yapmalısınız. Ayrıca hiç bir koşulda çıkardığı ses gibi nedenlerle tercih edemeyeceğiniz switch türlerini elemek işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Bütçenizi belirledikten sonra bütçenize uygun modellerdeki genel özellikler arasından seçim yapmalısınız. Eğer bütçeniz limitliyse tenkeyless ancak iyi switchi olan veya tam boy ancak kötü switchi olan klavye gibi kararlar vermeniz gerekebilir.
 • Klavyeyi alırken kullanıcı yorum ve tecrübelerine önem verin. Kağıt üstünde benzer özellikte görünen klavyeler arasında büyük kalite farkları olabilir.
 • Sadece mekanik olsun diye kalitesiz switchlere sahip klavyeler almanızı önermiyorum, eğer düşük bütçeye sahipseniz mekanik olmayanlar arasından iyi bir klavye tercih edebilirsiniz.
 • Tecrübelerime göre Corsair ve Razer gibi markaların klavyeleri Amazon gibi sitelerden indirimlerle birlikte Türkiye fiyatının yarı fiyatına kadar altına alınabilirken Logitech ve Asus gibi markaların klavyeleri bazı durumlarda Türkiye’de daha ucuz bile bulunabiliyor.

Eğer mekanik klavye seçiminizi yaparken kararsız kaldıysanız veya şüpheleriniz varsa yorum alanında bizimle paylaşıp yardım istemekten çekinmeyin 🙂

Summary
Mekanik Klavye Seçim Rehberi
Article Name
Mekanik Klavye Seçim Rehberi
Description
Bu yazımızda mekanik klavye seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz ve tecrübelerimize dayanarak bazı tavsiyeler vereceğiz.
Author
Publisher Name
Webellek
Publisher Logo

96 YORUMLAR

 1. Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim, arada oyun oynadığım da oluyor , bana oda arkadaşımı rahatsız etmeyecek şekilde , geceleri kod yazıp , oyun oynayabileceğim bir klavye lazım.. önerileriniz nedir?

  • En sessiz mekanik klavye switchi bile oda arkadaşınızı geceleri rahatsız edebilir. Bir süre Logitech G103 kullanmıştım. Hem sessiz bir klavye hemde geniş ve rahat dizilimi sayesinde kod yazarken çok rahat etmiştim. Tek beğenmediğim yanı bilek desteğiydi oda çıkarılabildiği için harici bir destek kullanabilirsin (bir bez parçası bile iş görecektir 🙂 ). Işık şart diyorsan benzer G105 modeli var ama ışıklandırma şart değilse bana kalırsa G103 daha iyi bir tercih.

 2. e-blue k753 alacağım fakat blue switchmi yoksa black switchmi karar veremedim.klavyeden beklentim şöyle : az ses çıkarsın eli yormasın. sizce bana uygun olan hangisi ?

  • Güzel bir klavye seçmişsiniz, ürün JWH switch kullanmakta. Renklere göre yapılandırması Cherry MX ile benzer. Yani az ses çıkarsın istediğinize göre mutlaka black switch olan modeli tercih etmelisiniz. Blue switch çok ses çıkaracaktır. Black switche sahip model hakkında yapılan yorumlar da gayet güzel. Kullananlar genel olarak güzel bir hissiyata sahip olduğunu ve tok bir sesi olduğunu belirtmiş.

   • vazgeçtim o klavyeden,klavyeden beklentim sessiz ve yumuşak olmasıydı araştırdım blue için sesli,black için sessiz dediler.fakat blue yumuşak,black sert miş yani ters bir olay oldu benim için.ve araştırdım red switchin sessiz ve yumuşak olduğunu öğrenince hemen bütçeme 20 tl ekleyip motospeed ck96 red switch aldım.umarım beklediğim gibidir…

    • Motospeed CK96’daki Red switchlerin Cherry MX olmadığını unutmayın. Sadece rengine bakarak genel yorumlamak doğru olmaz. Farklı marka switchler arasında mutlaka fark olacaktır. Ben Cherry MX Red switchlere sahip bir klavye kullanıyorum ve ses anlamında memnunum. Artık aldıysanız iyi olduğunu ummaktan başka bir seçenek yok zaten 🙂 Umarım pişman olmazsınız…

     • red switch konusunda cherry switch , outemu (motospeeddeki) switche göre daha tok bir sesi var.outemunun switchleri araştırdığıma göre çokda kötü değilmiş.

 3. MOTOSPEED CK107 VEYA MOTOSPEED CK104 HANGİSİ DAHA İYİ BU ARADA BLUE SWİTCH ALICAM
  CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM <3

  • İkisinin de çeşitli varyasyonları var bildiğim kadarıyla o yüzden net bir şey söyleyemem. Benzer modeller, hangisini alırsan al bir aklında diğerinin kalacağını sanmıyorum. Nereden alım yapacağını bilmiyorum ancak yurt dışı fiyatları CK108 ile çok yakın ikisinin de. Biraz ekleme yapma şansın varsa CK108 modelini de seçeneklerin arasına eklemeni tavsiye ederim.

 4. Hocam Battlefield 3, 4 ve Hardline oynuyorum. Yurt dışından 100-150 tl arasında sipariş etmeyi düşünüyorum. Black switch mantıklı gibi geliyor. Fakat tam bilgim yok. Hangi switchyi kullanmalıyım?

  • Cherry, Razer ve Logitech markalarının switchlerini kullanan klavyeler yurt dışında bile en az 200TL’den başlıyor. 100-150TL arasına alacağın klavye Motospeed gibi bir marka olacaktır ve Outemu türevi bir switche sahip olacaktır. Bu makaledeki teknik detaylar alacağın modeldeki renkle bire bir uymayabilir, yine de benzer olacaktır. Bence oyun için red veya brown switch en iyileri. Brown biraz daha zor bulunuyor, red switch bir model tercih edebilirsiniz. Black switch oyun oynarken basımı daha zor olduğu için biraz yorucu olabilir.

   • Piyasadan red switch klavyeleri çekmişler. Hocam peki black switch klavyelerin tuşları standart ofis klavye tuşlarından daha mı ağır?

    • Cherry MX modellerde black switchler her tuş basımı için 60cN kuvvet gerektirmekte. Bu durum black switchi tuş basımı en fazla güç gerektiren model yapıyor ve sizin söylediğiniz gibi tuşa basarken”ofis klavyelerine” göre çok daha fazla güç gerektiriyor. Eğer yüksek ses çıkarması sorun oluşturmayacaksa blue model bile 50cN ile daha kolay basılabilir. Black switch, FPS oyunlarında seri bir şekilde “adadadad” ile sağ sol yapma gibi kombinasyonları daha zor hale getirir.

 5. Outemu switchler hakkında ne düşünüyorsunuz ? Ben pubg cs go tarzı oyun oynuyorum hangi renk switchi tercih etmeliyim ? aynı şekilde yurtta kalıyorum arkadaşlarımı fazla rahatsız edecek bişey olmasını istemiyorum. Son bir soru daha Hydra r6 rgb klavyesi hakkında ki görüşlerinizi alabilirmiyim ? teşekkürler :))

  • Outemu switch kullanma fırsatım hiç olmadı, ancak kağıt üstünde ve incelemelerde Cherry MX gibi switchlere yakın performans sunduğu belirtiliyor. Yani mekanik klavye deneyimini mutlaka yaşatır. PUBG ve CS: GO gibi oyunlarda klavye üzerinden herhangi bir nedenle beklerken vurulmamak için “adadadad” kombinasyonunda olduğu gibi seri bir şekilde sağ-sol hareketleri yapmak gerekiyor. Bu sebeple tuş basımı kolay ve aynı zamanda az ses çıkaran red switch tercih etmek bence uygun olacaktır. Yurtta kalıyorsan red switch yerine silent switch bile tercih edilebilir veya klavyeye o-ring takabilirsin.

   Ben Everest gibi düşük kaliteli malzemeler kullanmasıyla bilinen (sonuçta switch dışında bunun RGB kalitesi, kablo kalitesi, plasik kalitesi vs. de önemli) bir klavyeye 250TL vermektense aynı fiyata farklı bir model tercih ederdim. Üstelik gördüğüm kadarıyla Blue switch kullanan bir model, çok fazla ses çıkaracaktır. Eğer imkanın varsa Amazon gibi bir siteden de sipariş verebilirsin. Ben uzun süre önce 250TL’ye Amazon üzerinden Cherry MX Red switch kullanan Corsair Strafe modelini almıştım ve memnunum.

 6. outemu switch ve gateron switchli iki model arasında kaldım renk olarak aynı red düşünüyorum. Peki sizce hangi switch cherry e daha yakın outemu mu yoksa gateron mu?

  • Benim ikisini birden deneme fırsatım olmadı. İkisine de sahip olan kişiler genellikle gateron’un daha iyi olduğunu belirtmiş. Eğer yüksek bir fiyat farkı söz konusuysa ucuz olan tercih edilebilir bana kalırsa.

 7. Ben mekanik rgb ve rahat bir klavye istiyorum bunlari ck108 karsiliyor fakat red switch yok bide bazi yerlerde motospeed almayin kotu gibi seyler kullanilmis uardimci olurmusunuz

  • Benim kendi kullandığım klavye de RGB değil ancak tabii ki RGB olması daha iyi. RGB’de renkli oluşunun yanı sıra pac-man’den yılbaşı animasyonuna kadar çeşitli profiller uygulanabiliyor.
   Eğer klavye sizin için çok önemli değilse veya çok yüksek miktarlar kazanmıyorsanız bence klavyeye 700TL biraz pahalı. Ancak yine de 700TL’ye klavye alacak olsam kesinlikle Corsair K70 Lux RGB (Cherry MX Red) modelini tercih ederdim.

   Biraz daha altına indirimle 649TL yerine 479TL’ye Corsair Strafe RGB (Cherry MX Red) modelini tercih ederdim. Bilek desteği de olan çok güzel bir model, birçok incelemesi var internette. Oyuncu ekipmanları satan güvenilir bir marka olan GameEkstra’dan alabilirsiniz: https://www.gameekstra.com/Corsair-Gaming-Strafe-Rgb-Red-Switch-Turkce-Mekanik-Klavye,PR-8313.html Aynı zamanda Türkçe dizime sahip, İstanbul Kadıköy’de mağazaları da var.

    • Şu kesinlikle daha iyidir gibi bir şey söylemem mümkün değil ben size farkları sıralayayım siz hangileri sizin için daha önemliyse onu seçin:
     – Corsair Strafe Türkçe olarak bulunuyor, alacağınız K68 İngilizce olacak.
     – K68’de toz ve su dayanıklılığı var, Strafe’e de su dökülse bir şey olmaz muhtemelen ama yine de diğerinde biraz daha garantili ediliyor diyebiliriz.
     – Strafe’in ışıklandırması daha güçlü ve yanlarında da ışık var.
     – K68’de ses açma, kısma ve şarkı geçme gibi tuşlar klavyenin üzerinde ayrıca bulunuyor. Strafe’de ise bu özellikler için FN tuşu kullanılıyor.

     • Yani gercekten ilk defa bu kadar kararsiz kaldim keske 2 sininde ozelliklerini tasiyan bi klavye bulabilsem

      Simdi turkce klavye ve su gecirmeme ozelliklerine ihtiyacim yok ikisnide almam istiyorum sebebi k68 rgb in tasarimi hosuma gitti medya tuslari corsair yazisinin yeri hosuma gitmeyen tek yani isgiginin gucsuz olmasi corsair strafe rgb ninde isigi hosuma gitti altindaki beyaz plaka isigi guzel yansitiyir fakat tuslari somunce switch in sesi cok az fakat tus olunca tus alttaki metal plakaya carptigindan ses cikariyor rahatsiz edermi bilmiyorum (bu dusunduklerimi cogu videoyu izliyerek soyluyorum)

     • Hangi videoda gördünüz bilmiyorum ancak ikisinde de space tuşu haricinde (space tuşunda nadiren her klavyede basılan noktaya göre bir ses olabiliyor) rahatsız edici bir metal plaka çarpma sesi olmaması lazım. Bu arada siz Türkiye dışında mı ikamet ediyorsunuz? Bildiğim kadarıyla Bestbuy Türkiye’ye gönderim yapmıyor.

     • Bende Strafe’in RGB olmayan versiyonunu kullanıyorum, metal çarpma gibi herhangi bir şey fark etmedim daha önce. Red switch zaten çoğu switch’e göre daha sessiz. Sessiz modeli dediğiniz tam nasıl bir şey bilmiyorum ama sonradan o-ring satın alarak da ses azaltılabilir. Bildirim ışığı dediğiniz num-lock ve caps lock ışıklarıysa geceleri beni hiç rahatsız etmedi.

 8. Hocam merhaba,

  Yazdığınız yazıyı ve yorumları tek tek okudum. Öncelikle teşekkür ederim. Ben FPS, RPG ve bunun yanında bir sürü single player oyun oynuyorum. Laptobun tuşlarını kullanmak istemiyorum bu yüzden mekanik klavye araştırıyorum epeydir. (Bir türlü karar veremedim :))) Yazınızı okuyana kadar bu kadar detaylı olduğunu bilmiyordum. Şimdi istediğim şey şu oynadığım oyunlara uygun olsun ve gece rahat oynayabileyim diye ses çıkarmasın istiyorum ki ses benim için büyük sorun. 🙂 Fiyat olarak bir sınırım yok ama çok yüksek bütçeli de olsun istemiyorum.

  Baktığım klavyeler;
  -Razer Ornata,
  -Razer Blackwidow Ultimate,
  -Logitech G105, G413,
  -Razer Blackwidow Ultimate Stealth

  • Merhaba,
   ses büyük bir sorun olduğu için red switch sizi kurtarmaz diye düşünüyorum. Razer Stealth veya Cherry MX Silent bakmanız gerekli. Logitech G413, Cherry MX Red’e göre biraz daha sessiz olsa da ben tasarım olarak pek beğenmiyorum o yüzden tavsiye etmeyeceğim, siz beğendiyseniz o modeli de değerlendirebilirsiniz.

   Corsair’ın K70 ve Strafe RGB modeli Cherry MX Silent switch ile birlikte Amazon üzerinden satılıyor. Türkiye’de de var ancak fiyatları biraz yüksek oluyor. Onları tavsiye edebilirim, Cherry MX Silent zaten sessizlik üzerine yapılmış bir switch.

   Razer’ın Orange switchleri sessiz olarak geçiyor ancak yine de Cherry MX Red kadar da olsa sesleri oluyor yani gece rahatsız edebilir. Razer alacaksan o yüzden Stealth alman daha iyi olur diye düşünüyorum. Blackwidow Chroma’nın da stealth versiyonu var, RGB olduğu görüntü olarak ultimate’e göre çok daha iyi olacaktır. Onu da tavsiye edebilirim.

   Logitech’de Türkiye fiyatları uygun oluyor genellikle ancak Razer veya Corsair alacaksan mutlaka önce Amazon fiyatlarını karşılaştır, arada çok fark olabiliyor.

 9. Merhaba,
  Programlama yapan birisiyim, öncelikle yumuşak klavye alacakken aklımda MK520 vardı. Denemeye gittiğimde mekanik klavyede daha az güç uygulayarak tuşa basabildiğimi fark ettim o yüzden mekanik almak istedim.
  IKG-441 modelini denedim ve sesi çok hoşuma gitti. INCA markası hakkında bilgim yok sıkıntı çıkartır mı nasıldır? Bu klavyenin çıkarttığı sesin aynısını çıkartan ve enter tuşu büyük olan klavye önerme şansınız var mıdır? Teşekkürler!
  Max bütçe: 350

  • Merhaba, INCA markasının modelleri hakkında fazla bilgim yok. Ben daha global bir marka seçerdim ancak INCA da sonuçta köklü bir marka, hissiyatını beğendiyseniz alabilirsiniz bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. O klavyenin switchi hakkında bir bilgi bulamadım o yüzden benzer ses ve hissiyata sahip bir öneri yapamayacağım. Bir sorun yaşadığınızda garanti ilgilenmezse de tüketici hakem heyetine başvurarak mağduriyet yaşamazsınız zaten.

    • Ses olarak ben Razer Green Switch modellerine benzettim. Anladığım kadarıyla ortalamanın az da olsa üzerinde ses veren bir mekanik klavye. Gece sesi çıkmasın istiyorsanız silent switch kullanan modellere bakmanız lazım. Mekanik klavyelerin sesi özellikle geceleri çok fark ediliyor, yumşak basılsa bile normal klavyelerin üzerinde ses çıkartıyorlar ve yumşak basmak alışkanlık olmadığı sürece devam ettirilemiyor veya rahatsız ediyor.

     • Sanırım Kaihl blue olarak geçiyor, 450’ye kadar önerebileceğiniz kaihl li mekanik klavye mevcut mu? Mümkünse enter tuşu büyük olsun.
      Teşekkürler her şey için 🙂

     • Kalih switch olarak Steelseries’in 6Gv2 modeli var. Eski bir klavye ve gösterişten uzak ancak enter tuşu istediğiniz gibi büyük ve fiyatı çok uygun. Blue switch ile bulabilirseniz ve görünüm önemli değilse internet kafelerde deneyimlediğim kadarıyla tuş ölçüleri çok başarılı ve sağlam bir klavye.

     • Merhaba tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın.
      Biraz araştırdım da kalih dayanıksız plastik dedikleri için şu anlık listeden çıkardım.
      Sizden ricam; mx blue switch olacak ve tuşları yukarda olsun istiyorum (bazı klavyeler tuşlarının altı gözükmüyor, gözüksün istiyorum).
      Eğer ki razer marka da önerebilirseniz sevinirim, tekrardan teşekkürler

     • Merhaba, CK 108 de aynı şekilde malzeme ve switch kalitesi çok iyi olmayan olmayan ortalama bir klavye. Az önce bakarken denk geldim Gameekstra, HyperX Alloy’un Cherry MX Blue switch modeline çok iyi bir indirim yapmış. İstanbul’da ikamet ediyorsanız Kadıköy mağazasından veya internet sitesinden bu ürünü alabilirsiniz: https://www.gameekstra.com/urun/hyperx-alloy-fps-blue-switch-gaming-mekanik-klavye-hx-kb1bl1-uk-a2

      Tuşlar istediğiniz gibi yukarıda, enter tuşu büyük sayılır. Cherry MX blue switche sahip.

     • Hyperx Alloy’a göre RGB ve Türkçe olması avantajları var ancak Enter tuşu sizin istediğinizin aksine küçük. Ona da zamanla alışılınıyor.
      Arada 200TL fiyat farkı var. Değer mi anlamında kendinize aşağıdaki soruları sorarak karar vermeniz lazım:

      RGB ve Türkçe dizilim özellikler aradaki fiyat farkına değecek mi?
      Aradaki fiyat farkı sizin için ne kadar büyük bir miktar?

      Masterkeys MK750 Türkçe olsaydı bile fiyat olarak 800 Türk Lirasının altında olmayacaktır.

     • Firmanın facebook adresine sordum MK750 Türkçe versiyonu 1-2 ay içinde gelecekmiş.
      Peki bu linkini attığım: “Cooler Master MasterKeys Pro L RGB LED Mekanik Cherry MX Blue TR Oyuncu Klavyesi”
      Enterı küçük mü? Benim bildiğim Türkçe klavyelerde enter büyük oluyor, linkteki koyulan resim ise zaten Türkçe olmayan klavyenin resmi

 10. Ben yaklasık 1 saat once ALİexpress üzerinde ck108 black swotchli modelini siparis ettim ama sitelere falan baktigimda cok sert fln yazmislar kararsız kaldım simdi sizce blue swirchli mi siparis etmeliydim bu arada genelikle lol gta 5 online gibi oyunlara giriyorum .. he bide rusyadan mı çinden mi gelsin diye sordular çine bastim bende ne farkı var bir bilginiz var mı ? Tesekkurler simdiden

  • Black switch basımı biraz zor bir switch türü, mavi de aynı şekilde ancak mavi birde üstüne çok ses çıkarır. Nasıl bir klavye aradığınıza bağlı. Aliexpress satıcıları genellikle Rusya’dan Türkiye’ye gönderim yapmıyor yapsa da üstüne kargo ücreti alıyor. Çin’i seçtiğiniz için bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, teslim süresi aşağı yukarı aynı olacaktır.

 11. ben rampage kbr 18 almayı düşünüyorum oyuncuyum ama ses çıkarmasını istiyorum blue switchli ne düşünüyorsun

  • Blue switch oyun için pek uygun bir switch değil. Ses çıkarmasını istiyorsanız bütçeniz varsa Razer modellerinin iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Amazon üzerinden fiyatları daha uygun oluyor.

   • Malesef o kadar bütçem yok. en fazla 250 tl verebilirim bir öneriniz varmı vede blue switchin neden uygun olmadını tam olarak yazarmısınız makalelerde sadece uygun olmadığı yazıyor

    • Tuş basımı diğer switchlere nazaran daha çok güç gerektirdiğinden oyunlar için tavsiye edilen bir switch değil ancak diğer yandan mekanik klavye hissiyatını en iyi yaşatan switch. Profesyonel oyuncu değilseniz veya hedefiniz o yönde değilse alabilirsiniz.

     • Çok teşekkür ederim ilgilendiniz ve hızlı cevap verdiniz için profesyönel olmadim için blue switchli alicam o hissiyati almak istiyorum ( james donkey 612 modeli benim için uygun acaba aliyimmi sizede sorayim daha sonra pişman olmak istemem )

 12. teşekkür ederim 🙂 eğerki siz alma deseydiniz gene soru işareti olacaktı ve almicaktım ama artık eminim tekrar reşekkür ederim

 13. 300 400 TL Lik yani fifa ya göre hangi mekanik klavye uygundur benim için? Geçen sene 150 TL ye normal klavye (Bloody B328) almıştım.
  Tuş hissiyatı iyidi ama üstünden 4, 5 ay geçti artık kırasım geliyor klavyeyi çok geç algılamaya başladı artık durumumu anladın sanırım 🙂

  • Fifa için kolay tuş basımı yapılabilen bir klavye uygun olacaktır. Bütçenizi de göz önünde bulundurduğumuzda Cherry MX (Red, Brown, Silent, Speed) veya Romer-G switch kullanan bir klavye alabilirsiniz.
   Sizin için RGB önemli mi? Vergi dahil fiyatıyla birlikte bütçenize uyuyorsa yurt dışından alım yapabilir misiniz?

 14. Merhaba. Ben Corsair strafe (red) veya cooler master masterkeys lite pro (red) almayı düşünüyorum. Fakat ben hem çok yazı yazıyorum hemde çok oyun oynuyorum. Profesyonel e Sporcu olma gibi bir durumum yok. Click sesini çok seviyorum evde de sıkıntı çıkmaz. O fiyata everest hydra r6 (mavi) almalı mıyım. ( Cm ve Corsair ikinci el garantili)

  • Merhaba, mekanik klavyeler dayanıklı olduğu için hijyen anlamında bir kuşkunuz yoksa ikinci el alabilirsiniz. Cooler Master’ın Lite Pro adında bir modeli bulunmuyor, sizin baktığınız Lite veya Pro’dur. Ben Corsair Strafe Red kullanıyorum. Kaliteli bir ürün, red switch de hem yazı yazmak hem oyun oynamak için başarılı ancak Razer modellerinde veya Blue switchlerde olduğu gibi bir ses çıkartmıyor o yüzden sizi tatmin etmeyebilir. Ses çok önemliyse farklı modellere yönelmenizi öneririm.

 15. merhaba yine ben james donkey 612 alıcaktım söylediğim gibi ama sonra aynı fiyata hem türkçe tuşlu hemde aynı switchli; artı olarak bilek destekli rampage hydra r6 aldım 250 tl ye rgb önemli olmadığı için sadece kırmızı aldım şu an onunla yazıyorum şimdilik gayet memnunum sizede yazmak istedim bu siteden çok faydalandım 😀

 16. Merhaba Bütçem çok fazla değil, gamepower warlock mu yoksa lingbao jiguanshi mi almalıyım arasında kaldım veyatta ne önerirsiniz başka

 17. merhaba ben 2 gun once razer blackwidow ultımate 2016 almıstım fakat klavyeyı kullanınca u tusunun arada cıft bastıgını fark ettım o yuzden gerı ıade ettım. sımdı aynısından bır daha almalı mıyım yoksa hyperx alloy fps blue swıtch mı alayım internet uzerınden. hyperx ı almama sebebım teknık servısı nerede onu bılmıyorum sence ne yapmalıyım kardesım

  • HyperX dediğimiz marka zaten Kingston’un alt markası. Türkçe oluşturulmuş servis sayfası bulunuyor. Gerekirse yurt dışıyla iletişime geçilerek bir şekilde değişim yapılır sorun olursa. Ben yerinizde olsam HyperX Alloy FPS’i tercih ederdim, daha iyi bir model olduğunu düşünüyorum ancak blue switch tercihi konusunda iyi düşünün. Gerek çıkardığı ses gerek ihtiyaç duyduğu güç anlamında size sorun yaşatmayacağına emin misiniz?

 18. Ben yazılımcıyım, kendimi bildim bileli membran klavye kullanıyorum. Almadan önce büyük bir media markt şubesine gidip tüm klavyeleri deneyeceğim. Ancak gitmeden önce yinede bir fikir almak istiyorum. Arada rainbow six siege falan oynuyorum. Yani zamanımın %70 i programlama kalan kısmı oyun ile geçiyor. Ses çıkarması önemli değil ancak, arka aydınlatma şart, bu yüzden qs1 switch bu konuda çok hoşuma gitti, çünkü ışık tam ortadan geliyor(sıfır ayarında steelseries m800 ü 250 TL ye buldum) .cherry kısmında ise sanki cherry MX Brown daha mantıklı gibi geliyor ama tabii denemeden kesin birşey söylemem zor.

  • Herkesin görüşü farklı olabilir ancak ben size öznel görüşümü belirteyim. Özellikle programlama yapan biri için alıştığının dışında veya standart dışı bir klavye asla tavsiye etmem. M800 modelinde de tuşlar ve özellikle space tuşu standardın çok dışında bu yüzden ben denemiş biri olarak rahat bulmuyorum. Alışsanız bile sonuçta hayat boyu o klavyeyi kullanmayacaksınız, tekrar standarda dönmeniz gerekecek. Bunun dışında eğer Türkçe dizilime alıştıysanız mutlaka Türkçe dizilim alın çünkü ben de başlangıç düzeyinde programlama yapan biri olarak İngilizce klavyeye geçişte çok zorluk yaşadım. Önceliğiniz programlama olduğu için switch olarak kesinlikle red, speed gibi en ufak kuvvette algılama yapan bir switch tercih etmeyin. Blue bence en iyisi olacaktır sizin için ancak brown da olabilir. QS 1 switchin de programlamaya uygun olduğunu düşünmüyorum. Bence klavyenin modeli çok önemli değil, her tuşu ayrı aydınlatmaya sahip ve tercihen cherry mx blue içeren bir klavye tercih edebilirsiniz.

 19. Selamlar. 350₺ ye logitech 413 modelini buldum
  Ve fiyatini baz alarak almayi dusunuyorum. Acikcasi bu hata olur mus size sormak istedim
  Basit/orta oyun oynamaktayim
  Orta segment gaming kulaklik+ Gaming mouse kullanmaktayim.
  Heryerde en iyi olarak k70 okudum ama ikinci el fiytlari bile 500₺+
  Bu sebep ile 350₺ ye logitech marka mekanik (mqvi) switch almak bana mantikli geldi. Yorumunuzu ve varsa tavsiyenizi rica edecegim

 20. Ben SteelSeries m400 almayı düşünüyorum ama motospeed ck107 yada james donkey 610 onlarda ilgimi çekiyor sence hangisini alayım üçünden

 21. merhaba, bende mekanik klavye almak için niyetlendim ama karar noktasında takılıp kalıyorum,rampage blade r 10 159 tlye düşmüş n11 de ama oda blue switch,logitech g213 alternatiflerim arasında ama yine de kararsızım ,bütçem max 200-250 tl bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Blade R10’da bulunan Jixian hakkında güzel yorumlar okudum, alınabilir olduğunu düşünüyorum ancak bütçeniz olan aralıkta Logitech G213 bulabiliyorsanız kaçırılmayacak bir model.

  • İnternet cafelerde çok kullandığım bir model. Belki de beş yıldır masada duran Steelseries 6Gv2 gibi modellerde en ufak bir sorun yokken Apex 350’nin bir tane tamamen sağlamına rastlamadım yani çok kaliteli bir ürün olduğunu düşünmüyorum. Bunun dışında mekanik olmamasına rağmen aşırı pahalı ve standartın dışında dizilime sahip. Alışması zor bir klavye yani. Gereksiz sayıda fazla macro bulunuyor. Asla tavsiye etmediğim bir model.

 22. merhaba ben de mekanik klavye almayı düşünüyorum fakat pek bi bilgim yok ilk defa alacağım. Oyun için rahat konforlu zevk alacağım bi klavye istiyorum fakat aklımda hiç bir marka yok. Oynadığım oyunlar GTA5, CS GO, PUBG vs. oyunlar oynuyorum. yani daha çok FPS yöneliğim. Bütçem en fazla 400-450 ye çıkabilir. Yukarıdaki yorumları da okudum sanırım switch olarak red benim tercihim olacak.. Öneriniz var mı bu konuda bana yardımcı olacak?

  • HyperX Alloy FPS’in Red modeline (HX-KB1RD1-UK/A2) bakabilirsin. Kendi kullandığım Corsair Strafe modelini tavsiye ederdim ancak Türkiye üzerinde şu anda mantıklı fiyatlara satılmıyor, HyperX Alloy FPS ise yurt dışı fiyatına neredeyse birebir fiyata satılıyor.

 23. james donkey 610 hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim ? birde gamepower warlock ,james donkey’de tr tuş dizilimi mevcut değil biliyorum ama sorun değil pek sanırım çok fazla açılmadan ikisinden birini tercih edebilirim 200 tl max bütçe

  • İki model birbirine çok benziyor. İkisi arasından ucuz veya daha kolay alabileceğiniz varsa onu tercih edebilirsiniz. Aynı şartlar altında James Donkey’in malzeme kalitesi bir tık daha iyi gibi geldi bana.

 24. gamepower markasından emin değilim ondan çelişkide kaldım ,james donkey üst düzey marka ama onda da tr tuş dizilimi yok

 25. Kral yeni bir klavye almaya kadar verdim fakat iki model arasında kaldım. Modeller James Donkey 612 ve 619. Sizce hangisini tercih etmeliyim? (Genellikle Lol oynuyorum ama fps oyunları da oynadığım oluyor.)

 26. Değerli blog yazarı kardeşim öncelikle selam ben daha çok kod yazmak ve genel olarak ofis ortamı tarzı bir klavye arıyorum aradığım özellikler şu şekilde kesinlikle Bilek Desteği olmalı Macro tuşları da olmalı Multimedya tuşları olsa da olur olmasa da bir de arada Call Of Duty tarzı oyunlar oynadığım için bir de RGB tarzı bir klavye almak istiyorum önerilerin nelerdir benim en çok araştırdığım model Corsair k55 modeli oldu çok araştırdım ama aklımda acaba klavyeyi deneyebileceğim bir mağaza olmadığı için tereddütteyim….

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz